Kepun puoluekokous lähestyy.
Toivottavasti valitsijoilla on järkeä valita professoritasoinen puheenjohtaja. Siis Olli Rehn
http://www.ollirehn.net/etusivu.html
Toivottavasti valitsijoilla on järkeä valita professoritasoinen puheenjohtaja. Siis Olli Rehn
http://www.ollirehn.net/etusivu.html
Vastaukset 7
Vanhimmat
Keskisuomalainen on jo valinnut voittajan.
Alla osa pääkirjoitusta.
"....Keskustan puoluekokoukseen latautuu eniten säihkettä. Ammattipoliitikko Esko Ahon seuraajaksi puheenjohtajana astunee kansanedustaja ja entinen oikeusministeri Anneli Jäätteenmäki. Keskusta ei rohjennut tarttua naispuheenjohtajaan Eeva Kuuskoskeen Porissa vuonna 1990. Tuolloin se professori Olavi Borgin mukaan menetti sauman 30 prosentin puolueeksi. Nyt rohkeutta riittänee, joten Jäätteenmäki saattaa yltää enemmistöön äänistä ensikierroksella..."
No kyllähän tuo Anneli paras onkin.
Anneli on eittämättä onnistunut sijaisjohtajana hyvin. Hän pääsi lehdisön lellikiksi ja nappasi jopa pari päätoimittajaa sormikoukkuunsa. Kunnallisvaalit menivät vielä tässä huumassa hyvin. Vaalien jälkeen ei tarvinnut esittää mitään, vaan riitti, kun paistatteli median valokeilassa sen, minkä oppositiojohtaja vain voi. Tulossa ovat kuitenkin eduskuntavaalit, joissa ratkaistaan hallituskyvykkyys, pääminiteriys ja koko Suomen tulevaisuus ainakin neljäksi vuodeksi eteenpäin. Tässä tulee harkinnan paikka. Mahdollisesti pääministeriksi tuleva puoluejohtaja onkin kovan paikan edessä. Siihen tarvitaan tietoa, taitoa, linjakkuutta, kovuutta, lujuutta, Suomen ja Euroopan tuntemusta ja yhteistyökykyä (siis ei pelkkää nyökyttelijää). Se voi olla Annelille liian kova pala, hän kun haluaa miellyttää kaikkia, että pysyisi suosiossa.
Hmmm...
Niinpä. Kun YRITTÄÄ näytellä, menee helposti pieleen. Näytteleminen kyllä näkyy. Vrt E. Rehn. Hänen opeteltu hymynsä kyllä veti suupielet kauniisti, mutta Silmät! Niissä ei ollut hymyn häivää. Sielun peili..
Kuinkahan tämä Lapuan Koston Enkeli onnistuu hymynsä kanssa miellyttämään.. (kunianimi muiden keksimä)
Suosittelisin Teitä intoilijoita kyllä soittamaan tuttavillenne Lapualle ja vähän laajemmallekin joukolle.
Pohjanmaalla on aina isäntäväki ollut erikseen ittellisiä.
Koko kansan johtajaksi voi kyllä päästä, mutta onko Hänestä kaikkien johtajaksi. Komentajaksi kyllä.
Jäljet pelottavat. Lapuan lakimiehen suhtautuminen kunnan omiin työntekijöihin... Hmm
Varsinkin, jos sattuivat olemaan...
hymyileviä
mutta saavatpa puolueen pojat hänestä tottelevaisen talutusnuken, joka menee minne käsketään, sanoo mitä neuvotaan, ajattelee niin kuin poikien mielestä pitää. Haastatteluissa tämän ajatuksen Tonava latelee ulkoaopittuja mitäänsanomattomia litanioita, joita ei haukottelematta jaksa kuunnella. Kepulaiset kai luulevat olevansa trendikkäitä, jos valitsevat naisen, kattia kanssa, se juna meni jo. Tärkeintä on persoonallisuus, kyky Itsenäiseen ajatteluun, idearikkaus, karismaattisuus; mitään näistä ei Jäätteenmäellä ole. Hänellä ei myöskään ole minkäänlaisia mahdollisuuksia pääministeriksi, sanokaa mun sanoneen.
Kannatan myös Rehnin valintaa.
Hienot sivut Ollilla muuten.
Hiukan muistutusta pankkomajurille, oikeistosossulle ja pystyyn-kuolleelle, joka tuntuu oelvan osa toimimatonta y.ll.ä.pi.toa.