Jedin Paluu -leffassa Leia kertoo Lukelle muistavansa oikeasta äidistään vain pieniä muistikuvia. Tämä oli aina surullinen ja kuoli kun Leia oli pieni.
Nyt tässä viimeisimmässä jaksossa Leian oikea äiti kuitenkin kuolee synnytyspöydälle! Ja tuskinpa siitä hetkestä jää Leialle mitään muistikuvia tai tuntoja aikuisiällä muisteltavaksi.
Kasvatusäitiin ei taas Jedin Paluun kysymyksessä viitata.
Aikamoinen lipsahdus... No sattuu sitä paremmissakin piireissä. ;-)
Nyt tässä viimeisimmässä jaksossa Leian oikea äiti kuitenkin kuolee synnytyspöydälle! Ja tuskinpa siitä hetkestä jää Leialle mitään muistikuvia tai tuntoja aikuisiällä muisteltavaksi.
Kasvatusäitiin ei taas Jedin Paluun kysymyksessä viitata.
Aikamoinen lipsahdus... No sattuu sitä paremmissakin piireissä. ;-)
Vastaukset 10
Vanhimmat
Siis miten joku vielä jaksaa tätä? Tota samaa Leian äiti muistikuva hommaa on jauhettu täällä varmaan sata kertaa!1!! Mitä vitun välii tolla hommalla edes on??!!1 Ehkäpä lucaas ei ajatellu että maailmassa ois ihmisiä jotka vois tutkia tai valittaa vitun pienimmästäkin virheestä.
niin ei niitä viestei ole pakko tulla tänne lukemaan. Niitä kirjotetaan just niille joita kiinnostaa. Kyllä Lucas ehkä kuitenkin on yrittäny ettei sen mestariteoksiin tulisi virheitä, mutta elokuvien tekohetkien välissä on ollut hetki aikaa. Silloin se ehkä ajatteli päättää episodi 3 toisin mutta vaihtoikin nyt mielipidettä ja lopetti sen näin. Ehkä siinä on ristiriita tai ei. Ja kuka muu tääl helvetti valittaa ku sinä?
Jos se kuule tarkoitti sitä kasvatti äitiään,siis sitä jonka mies adoptoi leian siinä sithin koston lopussa.
lukisit tuon alkuperäisen viestin toiseksi viimeisen lauseen...?
no jos kuule ei tarkottanu
Otteita kirjasta Star Wars - Return of the Jedi, jonka on kirjoittanut elokuvakäsikirjoituksen pohjalta James Kahn. Kirjan on julkaissut Ballantine Books vuonna 1993. Tekijänoikeudet kirjaan omistaa Lucasfilm Ltd.
"He (Luke) looked down at their intertwined fingers, 'Leia...do you remember your mother? Your real mother?'
The question took her totally by surprise. She'd always felt so close to her adopted parents, it was as if they were her real parents. She almost never thought of her real mother - that was like a dream."
"Just a little bit. She died when I was very young."
Eli jälleen kerran. Luke EI tarkoittanut, eikä Leia tarkoittanut kasvattiäitiä - vaan oikeata äitiä!
Ja KYLLÄ. Epäloogisuus löytyy.
Onneksi MUN maailma ei ole siitä kaatunut. ;)
Minusta Leian syntymään ja Padmen kuolemaan liittyy kaksi yksityiskohtaa jotka on järkevintä selittää rehellisinä ajatusvirheinä. Toinen on tämä Leian mysteerinen muistikuva heti synnytyksen jälkeen kuolleesta äidistä ("Your REAL mother"), toinen on se, että Obi-Wan näkee molempien lasten syntymän, mutta vaikuttaa Imperiumin vastaiskussa olevan tietämätön Luken siskosta. Jälkimmäistä voi tietysti selitellä vaikka miten, mutta koska asian olisi voinut järjestää ilman näennäistäkään epäloogisuutta, se vaikuttaa lipsahdukselta.
Voimassa vahva lapsi aistii äidinsä tunteet myös ollessaan vielä äitinsä mahassa. Ja Padmé kuoli vasta kun lapset olivat syntyneet. Eli lapset näkivät kyllä äitinsä, ja kuten kaikki tietävät, ihan tavallisista lapsista ei tässä ollut kyse. Eli Leia saattoi hyvinkin muistaa äidistään sen, että tämä oli aina surullinen.
En ole nähnyt Jedin paluuta pitkiin aikoihin, mutta muistelen että Leia käytti sanaa "images" puhuessaan muistoistaan. Kyseinen sanahan ei merkitse vain kuvia, josta on väännetty kättä aikaisemmissa keskusteluissa.
Itse olen ajatellut Leian tarkoittaneen äitinsä mielialaa, ajatuksia tai tunteita. Niiden muistamiseen ei tarvitse tarkkaa muistikuvaa ja muistojen häilyvyys sopisi niihin hyvin. En tosin ole erityisemmin miettynyt juttua.
Se tosin pistää ärsyttämään ettei näihin keskusteluihin vastata fiksusti kysymysten ansaitsemalla tavalla. Koko keskustelun tarkoitus on kai vaihtaa ajatuksia? Tuskin meistä kukaan varmuudella tietää vastauksen...
Olen miettinyt samaa. Totta on. Ja Padméhan näki vain Luken ennen kuolemaansa...joten kyseessä taitaa olla kaamea kämmi, jota ei onnistuttu mitenkään muuttamaan, olivathan nuo vanhat leffat ennen kuin uusien juonesta oli mitään tietoakaan (paitsi nyt ehkä Lucasilla vähän..). Vai?
Jaa niin. Voihan se tietysti olla niinkin, että jos ne Leian lapset oli voimalle herkkiä jo odotusvaiheessa, niin voihan olla että Luke ja Leiakin "aisti" äitinsä tunteet sieltä mahasta...;p