Matti Vanhanen on epäluotettavan poliitikon perikuva. Äijä ratsasti pitkään perhearvoilla kunnes itse kärähti useista seksisuhteista salarakkaiden kanssa.
Vanhanen ulvoi oppositiossa kurkku suorana bensaveron alennusta. Nyt bensan hinta on kaikkien aikojen ennätyksessä ja Vanhanen on jo syönyt sanansa.
Viimeisin esimerkki Vanhasen petoksista on tämä budjettineuvottelujen tierakennusrahat.
Usko on mennyt Vanhaseen ja Keskustaan. Mulle riitti.
Vanhanen ulvoi oppositiossa kurkku suorana bensaveron alennusta. Nyt bensan hinta on kaikkien aikojen ennätyksessä ja Vanhanen on jo syönyt sanansa.
Viimeisin esimerkki Vanhasen petoksista on tämä budjettineuvottelujen tierakennusrahat.
Usko on mennyt Vanhaseen ja Keskustaan. Mulle riitti.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Neittaanmäen tämänpäivän lehtien mukaan.
keskustalainen etkä ole koskaan ollutkaan. Matti on kaikkein paras ja fiksuin. Sinun perhearvoistasi ja seksiseikkailuistasi viis välitämme. ÄÄNESTÄMME 100%:sti MATTIA, sittenpähän näet.
Eikös sen Annelin pitänyt olla kaikkein paras ja fiksuin.
keskustalainen etkä ole koskaan ollutkaan. Matti on kaikkein paras ja fiksuin. Sinun perhearvoistasi ja seksiseikkailuistasi viis välitämme. ÄÄNESTÄMME 100%:sti MATTIA, sittenpähän näet.
ainakaan ole pettänyt. Luotamme kuin vuoreen!
Vaikka meitä kuinka kirveltää niinkuin tekee tuo bensan kova hinta niin Matti on kyllä sanonut aivan oikein miksi ei veroa alenneta oletko kuullut ??
No kun EU,ssa on päätetty,että ei alistuta siihen mitä öljyntuottajat haluavat eli valtiot alentaisivat veroja keinotekoisesti ja tuottajat saisivat aina vain nostaa hintaa eli alennus menisi tuottajille eikä kuluttajille niinkuin olis tarkoitus.
Tuoreen mielipidemittauksen mukaan epäluottamus pääministeriä kohtaan on peräti nelinkertaistunut viime vuodesta, kertoo Seura-lehti.
Mielipidemittauksen mukaan epäluottamus pääministeriä kohtaan kasvanut on räjähdysmäisesti vuoden aikana ja hän on kiilannut kyseenalaiselle kärkipaikalle.
21 prosenttia marras-joulukuun vaihteessa tehdyn mielipidemittauksen vastaajista piti häntä kaikkein epäluotettavimpana poliitikkona, kun vielä vuosi sitten vastaavaan aikaan lukema oli viisi prosenttia.
Suurinta Vanhasen epäluottamus on vasemmistoliiton kannattajien joukossa: heistä 40 prosenttia piti häntä epäluotettavimpana poliitikkona. Perussuomalaisten keskuudessa luku oli 38 prosenttia ja rkp:n kannattajien joukossa 32 prosenttia.
Keskustan kannattajat olivat puheenjohtajalleen uskollisimpia. Toisaalta heidänkin riveistään kahdeksan prosenttia piti Vanhasta epäluotettavimpana poliitikkona.
Niinistö luotettavin
Toiseksi vähiten kansa luotti Jutta Urpilaiseen (sd). Neljä prosenttia vastaajista piti häntä poliitikoista epäluotettavimpana. Kolmanneksi ylsi Ilkka Kanerva, jota epäluotettavimpana piti kolme prosenttia vastanneista.
Kaikista luotettavimmaksi poliitikoksi nousi Sauli Niinistö (kok), johon luotti 18 prosenttia vastanneista. Usko Niinistöön on vain vahvistunut, sillä vuosi sitten häntä piti luotettavimpana 11 prosenttia. Kakkoseksi nousi vaihtoehto ei kukaan, sillä peräti 16 prosenttia ei luota yhteenkään poliitikkoon.
Kolmanneksi eniten luotettiin ulkoministeri Alexander Stubbiin (kok). Häneen luotti seitsemän prosenttia vastanneista.
Taloustutkimuksen tekemään mielipidemittaukseen vastasi noin tuhat suomalaista. Seuran jo kolmatta kertaa teettämä tutkimus toteutettiin puhelinhaastatteluna.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009121710800816_uu.shtml