Pentukoiran käyttäytyminen

Omistan nelikuisen sekarotuisen poikakoiran, ja alattelin kysellä kokemuksianne siitä, minkä ikäisinä koiranne ovat ns. "rauhoittuneet", eli lopettavat "isottelemisen" ja kaiken mahdollisen irtaimiston pureskelun? Meidän poika kun satuuu vielä omaamaan aika itsepäiset geenit(isä kun on kettuterrieri/saksanmetsästysterrieri ja äiti suomenpystykorva), niin luonteenlujuudesta ja egosta ei ainakaan ole puutetta =) Kouluttamisen ja iän myötä poitsu on jo vähän oppinut kuuntelemaan, ja EIkin menee välillä perille. Mutta toisinaan taas tulee mahdottomia uhoamiskohtauksia, kaveri vaan saattaa tulla viereen tuijottamaan ja aloittaa räkyttämisen ja murisemisen ihan ilman mitään järkevää syytä. Uskoisin että tämä liittyy siihen, että koira pyrkii aina pääsemään laumansa johtajaksi, mutta milloinhan se alkaa ymmärtämään, ettei olekaan itse "paikan pomo"? Tietysti ajoittain kultsimme on kiltti kuin herran enkeli =) Mutta siis, jos teillä on kokemuksia samantyyppisistä seropeista tai terrieripojista, ja pennuista yleensä, laittakaa kommenttia!

7

634

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pandora

      kyllä tuo vaikuttais sellaiselta uhoamiselta,että itse ainakin ottaisin heti johtajuus harjotuksia. ekana kyl selättäisin saman tien kun mulle murisisi ja räkyttäisi, pitäisin niin kauan selällään et ei eväkään koiralla liikahda, eli on täysin antautunu.mitä kauemmin antaa koiran tuollaista uhoamista pitää, sen vaikeampaa kitkeä pois.Tuhoamiseen ei mul muuta konstia ole kuin paljon nuppityötä ja liikuntaa..

      • ...olen tehnytkin, eli selättänyt sen yleensä heti jos ei sitä EItä usko. Vähän aikaa se saattaa jatkaa, ja vielä selälläänki yrittää joskus purra ja hampaita näytellä, mutta kyllä se lopulta alistuu.


      • siskon veli

        tuo selättäminen ei ainaskaan mun terrieriin vaikuta mitenkään, päinvastoin pahentaa vaan uhoamista. eli olen lopettanut sen aika päiviä sitten. sun pitää vaan olla määrätietoinen ja näyttää johdonmukaisella toiminnalla että kuka onkaan paikan pomo.


    • hatamm

      riittää vielä monta kuukautta. Uroskoiralla varsinkin sen egon ylläpitäminen ja kohottaminen saattaa venyä aina tuonne puoleentoista ikävuoteen asti. Nartulla, mikä minullakin on, tuo vaihe kestää huomattavasti lyhyemmän aikaa. Meillä tuollainen uhitteluikä päättyi jo ennen ensimmäistä syntymäpäivää.
      Kyllähän niitä selkkauksia toki tulee vielä myöhemminkin. Olen kuullut joidenkin uroskoirien koitavan ottaa valtaa isännältään vielä lähes kolmekin vuotiaana.

      • kitty

        Kyllä tuo isottelu voi jatkua vielä hyvinkin pitkään. Erityisesti kun seropistasi löytyy hyvin itsepäisiä rotuja. Meidän koira (ikää 11 kk) on yrittänyt pomoilla viimeiset kuukaudet, mutta nyt se on jo rauhoittunut, onneksi :) Rotu on tosin bichon havanais, joten siitä voi vähän päätellä jotain ;) Tosin kaikille koirille, niin uroksille kuin nartuillekin,tulee jossain vaiheessa ns. uhmaikä. Mutta kannattaa vain olla tiukka ja kärsivällinen, eikä antaa koiran pomotella ;) Tsemppiä!


    • ratkaisutämäkin

      Kastrointi rauhoittaa tuollaisen jukurin.

      Kannattaa tehdä nyt kun on vielä nuori!
      Jos ei ole tarkoituskaan teettää seropi-pentuja, on leikkaus hyvä vaihtoehto. Eipä tarvitse pelätä "vahingonlaukauksia" tulevaisuudessa.

      Nuori koira paranee yleensä hyvin!

      • ...siihen leikkaukseenkin ole joku ikäraja, ei kai ihan pikkupentuja aleta nipsimään? En kyllä vielä olisi viemässäkään leikkaukseen, ajattelin vain kysäistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      69
      4977
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      33
      3757
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      24
      3369
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      81
      2357
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1899
    6. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1571
    7. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1532
    8. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      332
      1493
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      14
      1463
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      33
      1330
    Aihe