pieniä lemmikki sammakoita on!?sellaisia 4-5 cm pitkiä ja jotka tarvitsis vaan pienen uimapaikan! kiitos vastanneille
Vastaukset 3
- *-*
Katso www.sammakkolampi.net, siellä näyttäysi olevan tietoa, esim.nuolimyrkkysammakko, oli kuvia eikä isoa vesitilaa tarvitse, mutta kiipeilee.
- mutta...
en mie halua mittään myrkyllistä tai no oishan sellanen kivä mutta pittääkö niiten kaikkien syä niitä banaanikärpäsiä koska siinä meidän lähellä olevassa eläin kaupassa ei noita kärpäsiä ole
- Niina
mutta... kirjoitti:
en mie halua mittään myrkyllistä tai no oishan sellanen kivä mutta pittääkö niiten kaikkien syä niitä banaanikärpäsiä koska siinä meidän lähellä olevassa eläin kaupassa ei noita kärpäsiä ole
Tuo koko vaatimuksesi on aika rajoittava. Lähinnä tulevat mieleen kaikki PIENTÄ ravintoa syövät sammakot. Kuten juuri nuolimyrkkysammakot.
Myös Hyperolius- suvun, puissa eläviä 1cm-4cm kokoisia sammakoita voisi harkita. Puissa elävinä ruokosammakot eivät varsinaista uima-allasta tarvitse mutta korkean ilmankosteuden ne tarvitsevat ja sitä ylläpitämään vesiallas on miltein pakollinen.
Nuolimyrkkysammakot eivät ole tai ole ainakaan niin myrkyllisiä terraarioissa kuin ne ovat luonnossa. Myrkkynsä nuolimyrkyt kehittävät ravinnostaan. Terraarioissa nuolimyrkyt saavat erilaista ravintoa kuin luonnossa ja tästä terraariossa tarjottavasta ravinnosta ne eivät myrkkyä saa kehitettyä. Tosin tämä teoria on edelleen tieteellisessä tutkimuksessa joten olemme varovaisia nuolimyrkkysammakoitamme käsitellessämme. Joskus on kuitenkin käynnyt niin että sormen päälläni on istunut useampikin nuolimyrkky ja tässä olen edelleen hegissä.
Kyselit pienien sammakoiden perään joten on vain loogista että pienet eläimet syövät pientä ruokaa. Ruoan ei välttämättä tarvitse olla juuri banaanikärpäsiä. Ratkaisevaa on koko ei ruokaeläimen laji.
Tuokin on ongelma jos eläinkaupassa ei banaanikärpäsiä ole tarjolla. Käytönnössä pienien sammakoiden kanssa täytyy itse kasvattaa ruokaläimet ovat ne sitten sirkkoja, banaanikärpäsiä taikka esimerkiksi hyppyhäntäisiä. Eläinkauppojen hinnalla vararikko on enemmän kuin varma jo muutaman sammakon ruokintatarpeen tyydyttämiseksi.
Alkuperäiseen kysymykseen vastatakseni suosittelisin sinua tutustumaan kiinankellosammakkoon ja pantterikonnaan. Ne ovat hieman isompia kuin nuolimyrkky- ja ruokosammakot mutta ovat paljon helppohoitoisempia. Kellosammakolle ja pantterikonnalle voi tarjota mm. sirkkoja, jauhopukin toukkia, kastematoja ja kaikkea muuta vastaavaa. Ei tarvitse pelata pienten ruokaeläinten kanssa.
Näistä sammakoista on kerrottu lisää meidän sivustolla www.sammakkolampi.net sekä www.herppi.net ja www.herpetomania.fi/marikan_herppisivut/ .
Niina
www.sammakkolampi.net
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1102321Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???251036- 71922
- 103906
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha591865- 48855
- 82748
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76680- 69654
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31646