Antakaapas hyvien ja luotettavien ko. rotujen kasvattajien tai kenneleiden nimiä. Olen aikeissa ottaa toisen koiran n. 1-3 vuoden päästä, ja ajattelin jo hyvissä ajoin alkaa tutkailemaan kyseisiä rotuja tarkemmin. Onko kellään kokemuksia esim. Frostbite´s samojedeista? Haluaisin myös tietää mistä kenneleistä saisi näyttelykelpoisia koiria. Muitakin isompia rotuja saa mainostaa =)
Samojedit, berninpaimenkoirat, dalmikset, lapinkoirat....
3
265
Vastaukset
- tiia
juu Frostbite`s koirat on näyttelykelpoisia ja terveitä koiria ja todella hyvä luonteisia, et sieltä voit hyvillä mielin ajatella ottavasi pennun, mutta muista et pennut on kovan kysynnän alla ja ne varataan melkein heti kun on narttu astutettu. Ja samojedi on luonteetaan aivan mahtava, rakastaa yli kaiken lapsia ja muteenkin rakastaa olla perheen parissa ja touhuta mukana. itellä 1 v sammari, joten tiedän mistä puhun:)
...ajattelin jo että kukaan ei minulle vastaa =) Juu, samojedeista kiinnostuin jo varmaan pikkutyttönä, ne kun näyttää aina niin ystävällisiltä ja on ehkä kaunein rotu minkä tiedän. Onko sinun koirasi narttu vai uros? Minkälainen koulutettava on ollut? Itse olen ajatellut uroskoiraa. Tällä hetkellä minulla on nelikuinen seropipoika, joten ihan heti en ole toista koiraa ottamassa. Mutta on kai hyvä alkaa tehdä "tutkimustyötä" jo hyvissä ajoin =)
- tiia
MarzaH kirjoitti:
...ajattelin jo että kukaan ei minulle vastaa =) Juu, samojedeista kiinnostuin jo varmaan pikkutyttönä, ne kun näyttää aina niin ystävällisiltä ja on ehkä kaunein rotu minkä tiedän. Onko sinun koirasi narttu vai uros? Minkälainen koulutettava on ollut? Itse olen ajatellut uroskoiraa. Tällä hetkellä minulla on nelikuinen seropipoika, joten ihan heti en ole toista koiraa ottamassa. Mutta on kai hyvä alkaa tehdä "tutkimustyötä" jo hyvissä ajoin =)
narttu koira minulla juu on ja aivan uskomaton pakkaus kyl on, eli energiaa riittää aivan kauheasti, että jos lenkkiseuraa olet vailla on sammari sinulle tehty. metsää meidän tyttö rakastaa ihan hirveästi.koulutettavana meidän neiti on vähän itepäinen, joskus menee ekalla mut joskus ei usko mitää!!! juu kannattaa tutustua rotuun kunnolla ettei tule mitään yllätyksiä. mut tämä rotu on vieny ainakin minun sydämmen, aivan mahoton lapsien perään. ja kenellekkään ei ole viel ollu vihainen. et suosittelen kyl kyseistä rotua:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045231Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325986SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32415673Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3010823Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16910802Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369641Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858478Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2226489