Tuskinpa vaan. Eiköhän suomalaiset kuulu maailman varakkaimpiin kansoihin.
Kannattaa nyt vaan lopetella nuo tyhjät lässytykset köyhistä suomalaisista. Jos työt ei maita, on ennemminkin katsottava peiliin!
Suomessa muka köyhiä!
8
362
Vastaukset
- Idiooootti
Suomessa on paljon köyhiä, joiden tulevaisuus on selviytymistä päivä kerrallaan.
Yli 2 miljoonaa.....- Jamppunen
Jos ei työt maita on aivan oikein, että leipä loppuu! Näin sen pitää ollakkin!
- totuuden puhuja..
Vaikka BKT/asukas on korkea verrattuna kehitysmaihin ei se länsimaiseen tasoom verrattuna ole ihmeellinen.
Toisekseen siitä osasta BKT mikä jää suomalaisille,
90% menee 10% rikkaimmista suomen kansalaisista.
Loput 10% sitten jaetaan 4.5 milj ihmisen kesken
(ei tasan eikä pidäkään, mutta huomattavasti reilummalla tavalla jaetaan loppukakku)- miksi todellisia köyhiä teh...
STM:n Mönkäre, Lipposen 1. hallitus, Perho perässä jne, työtapaturman uhrit ovat häpeäpilkku suomalaisessa oikeusjärjejestelmässä ja kehtaat ilkkua näitä vammautuneita. Kun et tiedä asioista, ota selvää, mutta - jos itse kerran joudut samaan tilaan, oikeusapuani minulta et saisi, silloin huomaisit, mitä on ryhmäkuri suomalaisessa demaripolitiikassa.
- kiti
Noin pinnallinen ja asioita tuntematon ei voi olla kovin korkealla hierarkiassa. On kumma kun suurimmat suunsoittajat nousevat siitä luokasta jossa vähäosaisimmatkin ovat.
- ?????
Mitähän tuo viestisi oikein tarkoittaa, selvitähän sitä?
Mitä töitä ehdottaisit pelkän kansaneläkkeen varassa eläville???
vom- virsu
Leo tietäää ja monet muutkin tyrkyttävät pelkkää työtä elämän rikastuttamiseksi.
Sota ajan vankileireillä työ tappoi kymmeniä tuhansia ihmisiä, kun työtä ei voinut syödä. Ja niin kävisi nyky Suomessakin, jos emme saisi tekemästämme työstä palkkaa. Joten lopettakaa jankutus, "jos työ ei maita", sillä työtä ei voi tosiaankaan syödä. Vaan työstä saatavalla palkalla voimme ostaa syötävää ynm. tarvikkeita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1701063
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132837- 84773
- 51728
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55519Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä294515Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?36499Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215479- 49467
Kalle irtisanoutui
Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin53454