Suomessa muka köyhiä!

Tuskinpa vaan. Eiköhän suomalaiset kuulu maailman varakkaimpiin kansoihin.

Kannattaa nyt vaan lopetella nuo tyhjät lässytykset köyhistä suomalaisista. Jos työt ei maita, on ennemminkin katsottava peiliin!
8363
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Suomessa on paljon köyhiä, joiden tulevaisuus on selviytymistä päivä kerrallaan.
Yli 2 miljoonaa.....

Äänestä
  • Jos ei työt maita on aivan oikein, että leipä loppuu! Näin sen pitää ollakkin!

    Äänestä

Vaikka BKT/asukas on korkea verrattuna kehitysmaihin ei se länsimaiseen tasoom verrattuna ole ihmeellinen.

Toisekseen siitä osasta BKT mikä jää suomalaisille,
90% menee 10% rikkaimmista suomen kansalaisista.
Loput 10% sitten jaetaan 4.5 milj ihmisen kesken
(ei tasan eikä pidäkään, mutta huomattavasti reilummalla tavalla jaetaan loppukakku)

Äänestä
  • STM:n Mönkäre, Lipposen 1. hallitus, Perho perässä jne, työtapaturman uhrit ovat häpeäpilkku suomalaisessa oikeusjärjejestelmässä ja kehtaat ilkkua näitä vammautuneita. Kun et tiedä asioista, ota selvää, mutta - jos itse kerran joudut samaan tilaan, oikeusapuani minulta et saisi, silloin huomaisit, mitä on ryhmäkuri suomalaisessa demaripolitiikassa.

    Äänestä

Noin pinnallinen ja asioita tuntematon ei voi olla kovin korkealla hierarkiassa. On kumma kun suurimmat suunsoittajat nousevat siitä luokasta jossa vähäosaisimmatkin ovat.

Äänestä
  • Mitähän tuo viestisi oikein tarkoittaa, selvitähän sitä?

    Äänestä

Mitä töitä ehdottaisit pelkän kansaneläkkeen varassa eläville???
vom

Äänestä

Leo tietäää ja monet muutkin tyrkyttävät pelkkää työtä elämän rikastuttamiseksi.

Sota ajan vankileireillä työ tappoi kymmeniä tuhansia ihmisiä, kun työtä ei voinut syödä. Ja niin kävisi nyky Suomessakin, jos emme saisi tekemästämme työstä palkkaa. Joten lopettakaa jankutus, "jos työ ei maita", sillä työtä ei voi tosiaankaan syödä. Vaan työstä saatavalla palkalla voimme ostaa syötävää ynm. tarvikkeita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Leo tietääää! kirjoitti:

Tuskinpa vaan. Eiköhän suomalaiset kuulu maailman varakkaimpiin kansoihin.

Kannattaa nyt vaan lopetella nuo tyhjät lässytykset köyhistä suomalaisista. Jos työt ei maita, on ennemminkin katsottava peiliin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu