..tällä tavalla alkaa kaikkien lestadiolaissuuntien uusi alku. Joskus ei ollut VL:iä eikä EL:iä, oli vaan lestadiolaisia. Uusi ilmiö on UL:t jostka tulevat nousemaan estraadille kun aika on kypsä.
VL on pelkkä vitsi..
4
1128
Vastaukset
- admata.
Silloin kun todelliset olemassa olevat liikkeet ovat hajonneet, niin ensin on ollut joukko, joka on hajonnut ja hajoamisen jälkeen jompi kumpi osapuoli on perustanut uuden yhdistyksen ja tuossa yhdeydessä on uudelle liikkeelle täytynyt laittaa jokin nimi.
Koskaan ei ole ollut olemassa nimeä ennen joukkoa, joka tuota nimeä tarvitsisi;)
Minulla ei olisi yhtään mitään Uudlestadiolaisuutta vastaan, jos sellainen liike olisi oikeasti olemassa. Tällöin olisi helppoa antaa osoite, jossa uuslestadiolaiset toimivat, paikan missä he pitävät seuroja, missä he harjoittavat julkaisutoimintaa, tms...
Yhtään mitään osoitetta tämän suomi24:jän ulkopuolella he eivät kuitenkaan kykene antamaan, koska mitään todellista ei oikeasti ole olemassa.
Siinä vaiheessa kun todellisten lestadiolaisten liikkeiden hajaannusten jälkeen oli uudella yhdistyksellä nimi, niin julkista tietoa oli myöskin yhdistyksen pj yhteystietoineen, kotipaikka ja missä osoitteissa nämä tulevat järjestämään seuroja...
En tule käymään tällä palstalla mitään syvällisempiä juupas-eipäs keskusteluja, sillä kommenttieni tarkoitus on ainoastaan korjata, jos tänne eksyy joku joka luulee että tällainenkin liike on todellisuutta.
Mikäli olen väärässä, niin Uuslestadiolaiset voivat korjata sen helpiosti antamalla todelliset yhteystietonsa ja kertomalla missä paikoissa ja milloin he järjestävät edes jonkinlaisia tilaisuuksia. Mikäli tällaisia tietoja ei tule, niin voitte huoletta unohtaa koko jutun.- Juuso
Eihän kaikkea voi rekisteröidä. Mutta UL on todellisuutta, se on ihmisten ajattelun uusi airut ja meitä on jo paljon. Ajattelemme raittiisti ja ihmisläheisesti asioita ilman kiihkoa ja ahdasmielisyyttä. Eihän New Age liikettäkään voi paikallisesti todeta jossain olevaksi, vaan se on ajattelutapa johon on lähtenyt mukaan miljoonat ja taas miljoonat ihmiset. Et siinäkin on sit runsaasti höpöä.
- Jorppe
Juuso kirjoitti:
Eihän kaikkea voi rekisteröidä. Mutta UL on todellisuutta, se on ihmisten ajattelun uusi airut ja meitä on jo paljon. Ajattelemme raittiisti ja ihmisläheisesti asioita ilman kiihkoa ja ahdasmielisyyttä. Eihän New Age liikettäkään voi paikallisesti todeta jossain olevaksi, vaan se on ajattelutapa johon on lähtenyt mukaan miljoonat ja taas miljoonat ihmiset. Et siinäkin on sit runsaasti höpöä.
Turha kinastella. Ei tarvitse joukkoa, jos haluaa hajota. Sitä vain hajoaa.
Näin sanotaan Lestadium kirjassa. Sillä Sipuli.
- urmas
miten voitte sanoa uskonnostanne sen olevan ainut oikea kun keksijänäkin joku höperö mökin muori joka sai lars paran pään sekaisin höpinöillään.
Lestadiolaisuus
Lars Levi Laestadius oli lestadiolaisen herätyksen aloittaja Ruotsin Lapista. Hän sai ratkaisevan hengellisen kokemuksen keskusteltuaan "Lapin Marian" kanssa. Yksinkertainen kansannainen osasi auttaa arvostetun ja oppineen pastorin ymmärtämään evankeliumin totuuden. Laestadius aloitti saarnaamisen uudella voimalla ja herätys alkoi. Pian herätys levisi myös Suomen puolelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p254925Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1504730Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2084699Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1184551Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133640Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192344Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32118- 661637
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill221380- 1841179