Olen ajellut vähän päälle 40 tuhatta vanhalla A4:llani, mittarissa nyt n. 170 tonnia. Omana aikanani vaihdettu:
-kytkin
-katti etuputki
-kaikki etupään alatukivarret (8kpl)
-ohj.tehostimen pumppu
-termostaatti
-jarruletkut
-etujouset
-takaiskarit
..ja näiden päälle vielä ns. normaalia huollettavia(vaihdettavia) kulutusosia.. ja öljyä söi nyt 0,5l/10tkm ja toisesta takavaimentimesta kuuluu röpötystä
ja vittu kun on maksanut :|
-kytkin
-katti etuputki
-kaikki etupään alatukivarret (8kpl)
-ohj.tehostimen pumppu
-termostaatti
-jarruletkut
-etujouset
-takaiskarit
..ja näiden päälle vielä ns. normaalia huollettavia(vaihdettavia) kulutusosia.. ja öljyä söi nyt 0,5l/10tkm ja toisesta takavaimentimesta kuuluu röpötystä
ja vittu kun on maksanut :|
Vastaukset 12
Vanhimmat
audissa ei ole 8kpl alatukivarsia jos et sit tarkoita et olet kahteen autoon vaihtanut noi varret
Joo oikeassa olet. 8 tukivartta yhteensä, tarkoitin.
Neljä alhaalla ja neljä ylhäällä käsittääkseni - ja jos detaileja halutaan niin yksi pari alatukivarsia (2kpl siis) on mennyt maahantuojan piikkiin viime kesänä kampanjassa.
Muut on sitten itse maksettu, mutta pientä säästöä siitä ettei merkkihuollossa vaan tarvikkeena.
Niin suurin osahan noista on ihan kulutusosaa ja niitä menee joka merkkiin.
Ihmetyttää vaan minkä syyn takia tuo etuputki ja katti on vaihdettu? Ja mikä tehostimen pumpussa oli vialla?
Ilmeisesti V6 mallia kerta öljyäkin menee?
Kannattanee ostaa uusi auto jos vanhan korjaaminen ahdistaa.
"Niin suurin osahan noista on ihan kulutusosaa ja niitä menee joka merkkiin. "
Joo näinhän varmasti on, enkä tässä nyt nimenomaisesti Audia syytä mistään vaikka ehkä siltä vaikuttaakin - koska kyseinen ajokki nyt Audi sattuu olemaan. :)
"Ihmetyttää vaan minkä syyn takia tuo etuputki ja katti on vaihdettu? Ja mikä tehostimen pumpussa oli vialla? "
Katti oli ilmeisesti suht tukossa ja räminän takia se vaihdettua tuli. Syypääksi epäilivät kahdella eri korjaamolla (joilta mielipiteet pyysin) viallista/vuotavaa etuputken liitosta ennen kattia - ilmaa kattiin.
Auto alkoi katin vaihdon jälkeen kulkemaan alakierroksilta muuten ihan eri tahtiin kuin aiemmin.
Tehostimen pumppu ei tehostanut alle 2 tuhannen kierroksen - lieni sekin väsynyt. Korjaamon diagnoosi oli että uusi pumppu tilalle.
"Ilmeisesti V6 mallia kerta öljyäkin menee? "
Itseasiassa perus 1.8 kone, ei ole aiemmin oikeen öljyä mielestäni syönyt. Saas miten kestää sitten.
"Kannattanee ostaa uusi auto jos vanhan korjaaminen ahdistaa."
Niinhän se varmaan kannattaisi, syy on perinteinen.
joo, mullaki oli a4 -97 ja alle satatonnia ajettu...meni vuoden sisään hajalle, b-pumppu,k-lukko,takapyörän laakeri,tukivarret,ja kaiken huippuna moottorin ohjausyksikkö...etä tot kulutustavaraa tuntuu audeis riittävän..ton hintaluokan pelis ei pitäs noin paljoa mennä kamaa paskaks.. hieno auto mut onnex pääsin eroon!!
11 000e ?, halpa käytetty ja ei saisi olla vikoja, älä viitsi...
hmm...kai se nyt uutena on vähä kalliimpi ollu.. tarkotin et audin pitäs olla laadukas auto,mul mikää muu auto tollai o laukeillu ikinä.. ja onhan vw konserni tunnustanutkin että laatuongelmia on ja pirusti...jopa uusis..
auto on uutena ollut kalliimpi kuin korolla,niin siinä pitää olla myös vähemmän vikoja kuin käytetyssä samanikäisesä korollassa ?, eiköhän se ole toisinpäin eli mitä kalliimpi ja mitä hienompaa tekniikkaa ja mitä enemmän sähkövarustusta,niin sitä kalliimpaa on ylläpito käytettynä...mitä niitä pirusti olevia laatuongelmia on vw konserni uusissa audeissa tunnustanut ? höpö höpo...jos ei perse kestä ajaa vanhalla kalliilla,niin sitten pitää tyytyä ruostuvaan korollaan.
katin saa niinkin yksin kertaisesti rikki ku et vetää auton käyntiin ja jos se ei sit lähekkään herkästi käyntiin niin tietää minne ylimääräinen bensa menee ja ku sit käynnistyy niin... kaikki tiedätte mikä syttyy ja missä
kun piristit mun päivää:
"öljyä söi nyt 0,5l/10tkm"
-meidän autot on syöneet melkein kaikki saman mutta tuhannella. Mä vaihdoin polooni askin, kytkimen, iskarit, jouset, akun, jakoremmin, bensapumpun, kaikki jarrut, 3 pyöränlaakeria, raidetangonpään jne. eli suunnilleen kaiken paitsi koneeseen ei tehty muuta kun kansipahvi.
Sitten se jäi kuorma-auton alle ja lunastukseen. Vähänkö sulla on pienet murheet. Katsohan kun käytetty on aina käytetty. Jotkut on vaan käytetty vähän fiksummin kuin toiset.
mielestäni tuo 0.5 litraa per kymppitonni ei ole mitään hälyyttävää.hyvin pientä kulutusta.pidänkin itse sääntönä että jos pöllyttää niin sitten vasta on aihetta huoleen.
Ja varmaan käytit vielä merkkihuollossa. Alatukivarsia saa vaihtaa ymmärtämätön ihan vaikka vuosittain.
Kyllä siellä VW huollossa huolta pidetään siitä, että
varmasti vikaa löytyy...