Onko mitään haittaa autolle/moottorille/laakereille, jos ajelee isoista lätäköistä huoletta sateella?
Isoista lätäköistä ajaminen
niko
4620
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Menee vaihteistoon vettä => vaihteistosta tulee susi
Menee kytkimeen vettä => vauhtipyörä ja kytkinakseli ruostuu => nykivä kytkin
Alustan kotelorakenteet täyttyvät likavedellä, alusta ruostuu puhki ennen aikojaan.
ym. ym. ym.
Miksikö vakuutusehdoissakin sanotaan, että vakuutus ei koske veden peittämällä tiellä ajoa, jos siitä ei ole mitään haittaa?
Itse käytin pari viikkoa sit huollossa autono opel astran -99 vuosimallia olevan. Vaihtoivat samalla vaihdelaatikon öljyt kun pyysin. Sanovat huollon jälkeen, että ei ois tarvinu vaihtaa oli nii hyvät öljyt viel. Oon ajannu autolla 100tkm ja huoletta aina lätäköistä, joten ihmettelen mistä moinen väite?! Samoin kytkin toimii ihan moitteettomasti?
on niitä Esson baarissa kuultuja hevosmiesten tietotoimiston viisauksia.
Vaihteistoöjyt eivät näytä likaiselta edes 100000km jälkeen. Mielikuva siitä, että öljyjen tulee olla käytettyinä mustia, on peräisin moottoriöljyistä.
Vaihteistoöljyihin tulee ajan myötä metallitomua, mutta koska se on öljyä raskaampaa ominaispainoltaan, se sakkautuu laatikon pohjalle. Vaihteistoöljyt pysyvät silmämääräisesti tarkasteltuna kirkkaina, mutta niissä saattaa olla vettä seassa ja helpoimmin haihtuvat komponentit ovat öljyistä haihtuneet eli viskositeetti on kasvanut ja myös korroosiolisäaineet ovat väsähtäneet.
Moottoriöljyissä taas öljyjen näennäinen mustuus ei tarkoita sitä, että öljyt ovat pilalla. Kun uudet öljyt kaataa moottoriin, ei öljylastin tarvitse kuin kerran mennä järjestelmän läpi, niin se näyttää mustalta, koska siihen tarttuu karstapölyä. Olen kerran kuullut jonkun kiroavan, että just mää öjyt vaihdoin ja nyt ne on ihan mustia.
Mäkin vaihdoin 200000km kohdalla vaiheistoöljyt ja ne olivat ihan kirkaat mutta vaihdoin silti (100000km kohdalla vain lisättiin).
Sanoivatko ne huollossa pelkästään silmämääräisen tarkastelun perusteella, että öljyt ovat hyvät? Mittasivatko ne jotenkin öljyjen hyvyyden?
Ne sanoivat vaan että öljyt on hyvät, koska ne saavat täyden hinnan huollosta pelkästään öljyjen tarkistuksen ja lisäyksen ansiosta .
Tais olla hyvä että vaihdatit öljyt kaikesta huolimatta.