Kertoisiko joku kuinka lasketaan vuokra-asunnon tuotto? Miten sijoitettu pääoma tai velka otetaan huomioon? Asuntojen myynti ilmoituksissa usein mainitaan et vuokrattu 10% tuotolla. Mikä olisi tuotto seuraavassa esimerkissä?:
Asunto maksanut 45500e
otettu lainaa 50000e
lainan lyh. 290e
yhtiö vastike 110e
vuokratulo 550e
Tuoton laskeminen
8
3018
Vastaukset
- mulle
Missä kaupungissa 45000e asunnosta maksetaan vuokraa 550euroa?
- tuosta yhtälö
muut kulut tuloista pois vaitsi lainan lyhennystä,lainan korot saa vähentää ym rempat.siinä netto jos jää mikä verotetaan sen jälkeen on tuotto.
- Sede
Noin saadaan kyllä verotettava tulo, mutta ei tuottoa. Tottakai sijoitettu pääoma tai velka on otettava huomioon, tuon sun kaavan mukaan tuotto ois vaatimattomat 60% luokkaa.... kertokaa joku viisas miten se oikeesti lasketaan.
- Jeppe
Yksinkertaisesti näin
t = vuokra tuotot vuodessa
k = kulut vuodessa (vastikkeet yms.)
h = asunnon hinta
Tuotto
100%*(t-k)/h- kiitos
Siis tuotot-kulut jaettuna as.hinnalla ja kerrottuna sadalla?
- jeppe
kiitos kirjoitti:
Siis tuotot-kulut jaettuna as.hinnalla ja kerrottuna sadalla?
Siis 100:lla kertominen antaa tuoton prosentteina.
siis esim kulut 1000 e, tuotot 3000e, hinta 50 000e
(3000 - 1000)/50 000 = 0.04
koska prosentti on sadasosa, 0.04 = 100%*0.04 =4% - *Asiantuntija*
jeppe kirjoitti:
Siis 100:lla kertominen antaa tuoton prosentteina.
siis esim kulut 1000 e, tuotot 3000e, hinta 50 000e
(3000 - 1000)/50 000 = 0.04
koska prosentti on sadasosa, 0.04 = 100%*0.04 =4%Yllä on puhuttu nettovuokratuotosta, jos halutaan tietää oman pääoman tuotto (joka käytännössä on se joka viime kädessä kiinnostaa), pitää vähentää myös rahoituskulut, huomioida verohyödyt ja verrata loppusummaa pelkästään sijoitettuun oman pääoman määrään.
- Sinuhe
Mun mielestä täällä on kyllä kaikki nyt vähän hakoteillä näiden vastauksien kanssa.
Kun puhut sen asunnon tuotosta tarkoitat mielestäni tässä yhteydessä itseasiassa sijoituksesi tuottoa. Siinä ei kiinnosta mitä se asunto maksaa vaan se mikä on sinun sijoituksesi määrä. Silloinhan voit verrata sitä muihin sijoitusmuotoihin ja päättää mihin rahasi laitat.
Eli jos ostat asunnon eurolla ja saat 49999 euroa lainaa, voit saada todella hyvän tuoton eurollesi jos korkotaso on alhaalla suhteessa vuokraan. Tuo laina on yksi kulu muiden joukossa. Tuottoihin voisit laskea tässä asiassa myös verohyödyt.
Laske siis tuotto OMALLE sijoituksellesi jos haluat verrata sitä siihen että laittaisit SAMAN sijoituksen jonnekin muualle.
Sama asia voidaan tietysti laskea niin että lasket ensin asunnon tuoton ja sen jälkeen lasket mitä maksaa omistaa se asunto mutta se on turhan monimutkaisesti laskettu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata401390Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.981345Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l2891235- 1091095
- 191041
- 651028
- 711012
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva161009Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f176868Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!
Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju17833