Huolestuneena olen liikkunut oululaisissa puistoissa. Ne ovat yleensä täynnä juopottelevia ukkoja ja akkoja. Käykäähän katsomassa Otto Karhin puistossa ja Heinätorilla. Usein myös Odessan puiston penkeillä on kaljoittelevia ukkoja ja akkoja. Koululaiset pelkäävät kulkea heidän ohitseen. Jotain pitäisi tehdä tuollaiselle ongelmalle tässä kaupungissa.
Puistot tyhjiksi juopoista
järkyttynyt ohikulkija
6705
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei viitsi mennä lasten kanssa syöttämään sorsia Maikkulan lammelle kun juopot ovat valloittaneet penkit. Tämä jatkuu joka päivä, aamusta iltaan.
Maikkulassa lammen vieressä ja Rajakylän ostoskeskuksen vieressä perkele, miksei poliisit aja niitä pois, eikös se ole kiellettyä juopotella yleisellä alueella. -Juopottelisivat sielä paskasissa kämpissään saatana.
Järjestyslain mukaan:
Päihdyttävän aineen nauttimiskielto ei koske alkoholijuoman nauttimista puistossa tai muulla siihen verrattavalla yleisellä paikalla siten, että nauttiminen sekä siihen liittyvä oleskelu ja käyttäytyminen ei estä tai kohtuuttomasti vaikeuta muiden oikeutta käyttää paikkaa varsinaiseen tarkoitukseensa.
eli juopoille oma "puistobaari" penkkeineen johonkin hivenen syrjemmälle. Saattas rauhottaa kulmia. Eller hur?
Raksilassa linja-autoaseman edessä olevilla penkeillä on joka päivä täysin kammottavan näköisiä puliukkoja juopottelemassa. Moni matkailija pelkää heitä tosissaan. Kuka voisi ajaa heidät pois häiriköimästä?
Joskus kieltämättä nyppii tosi pahasti nämä pultsarit. Ok, jos ovat niin sairaita, että on pakko juoda, menettää työkyky, perhe ja kaikenlainen osalistuminen tähän yhteiskuntaan. Jos on pelkkä pitkällinen, vuosikymmenien säännöllinen menoerä, niin miten hemmetissä on vielä pokkaa kaikien tämän lisäksi tulla kaupungin parhaille paikoille makaamaan, pelottelemaan naisia ja lapsia. Jos on sairas, eikä sairaudelle (ainakaan enää) mitään voi, niin eikö voisi kuitenkin olla sairas vaikka siellä kaupunkilaisten maksamassa luukussa.
Poliisi on kiireinen toisten alkoholistien tekemisten selvittelyssä, eikä kerta kuskaus kotiin/selviämisasemalle muutenkaan auta kuin hetkeksi. Mikä näitä onnettomia ihmisiä koskettaisi, kun normaalit häpeämekanismit eivät toimi, sakotettavaa rahaa ei ole, eikä ole mitään muutakaan menetettävää. Alankohan kaatamaan heidän viinojaan nurmikolle. Olisi varmasti ainoa temppu, mikä hieman hätkähdyttäisi. Karkuunhan noita eläviä kuolleita pääsee minua hitaammatkin, eivätkä he viinapullon rikkojaa muista, sikäli kun edes näkevät.
Kenenkään ei pitäisi joutua pelkäämään keskellä päivää puistoissa. Juopot ovat tottuneet siihen, että heille annetaan periksi.