Nainen sai päähänsä verta vuotavia vammoja 37-vuotiaan epäillyn miehen iskettyä häntä airolla päähän useampia kertoja sorsastusreissun päätteeksi Etelä-Savon Kangasniemellä.
Sorsastajan motiivi ryhtyä pahoinpitelemään naista airolla oli kimmastuminen sen johdosta, että sorsastajien vene oli osunut pimeässä laituriin heidän palatessaan sorsajahdista - rantautuminen oli epäonnistunut. Pahoinpitely tapahtui laiturilla.
Laiturilta mies paineli lähitalon ulko-ovelle haulikko kainalossaan. Lopulta poliisi korjasi häiriköitsijän säilöön ja puhallutti tämän. Sorsia mies oli tähtäillyt ampunut lähes kahden promillen humalassa (kuinkakohan montaa vammautti?).
Sorsastajamiestä epäillään nyt paitsi pahoinpitelystä, myös vesiliikennejuopumuksesta sekä kotirauhan rikkomisesta.
(Iltalehti online 23.8.2005)
Itse havaitsin niinä monina vuosina, joina oleilin sittemmin myydyllä rantamökillämme, että monasti linnustajat ammuskelivat vuodesta toiseen vesilintuja usein hyvinkin vahvassa humalatilassa. Jälkeensä jättivät "melkein ohiammuttuja" vammautuneita lintuja.
Airolla päähän sorsastuksen päätteeksi
3
805
Vastaukset 3
- perkele...
Sama juttu joka puolella..niin vesillä, maanteillä, metsästyksessä kuin muuallakin.. Viina ei sovi sellaisille jotka ei osaa sitä käyttää oikein.. Ei pidä silti mennä metsästäjiä yleistämään tuollaisiksi kuin tämä kyseinen henkilö on ollut.. Suurin osa metsästäjistä kunnioittaa suuresti luontoa ja sen tuomia elämyksiä..tekee paljon hoitotöitä niin riistan kuin muidenkin luonnon eläinten hyvinvoinnin lisäämiseksi..paljon enemmän kuin ne useat henkilöt jotka arvostelevat täällä metsästäjiä..
- kokk
No jos se on ottanut vaan kaato ryyppyjä..hehheheh..no ei..tommoisia jätkäi lättyyn
- runtu
no, kuinka montaa mahtaa haavoittaa jos ei meinaa tolpillaan pysyä. tuskin ladon seinään osuu. vaaraa tälläisistä lähinnä itselleen tai seurueen jäsenille.
voisi kyllä ottaa aseluvat ynnä aseet pois moisilta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid138897En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44657Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21588Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110573- 36542
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50535- 62530
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34488Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää130486Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni25462