Ärsyttää eniten

Minua ärsyttää liikenteessä kaikkein eniten se, kun joillakin autoilijoilla on se asenne että säännöt koskee muita mutta ei mua.
Tuntuu että oli kyse sitten nopeusrajoituksesta tai pysäköinnistä niin muiden pitää tehdä sääntöjen mukaan mutta itse saan tehdä mitä haluan.

Sellaisilta kuskeilta sais ottaa kortin pois lopullisesti.
7945
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Katsoppas vaan ketä muuten on ne jotka noin luulee. Ootkos muuten huomannut, miten usein ratissa on ns. ammattikuski. Pysäköitäessä väärin muuten, yleensä auton merkki on BMW. Tarkkailkaas vaikka.

Äänestä
  • pitäisi ottaa se kortti pois?

    Äänestä

  • Tänään työmatkallani näin yhden väärinparkkeeratun auton, ja merkki oli BMW. Tarkalleen ottaen vanhemman korimallin 500-sarja. Oli niin poikittain ruudussa, ja osittain jalkakäytävällä, että oltiin varmaan yritetty jotain hienoa kahva-edellä-pysäköintiä.

    Äänestä

  • Aivan totta, nyt kun aloin miettimään, niin noin se muuten onkin. Nytkin tuossa ikkunan edessä on bemari parkkeerattu kahteen ruutuun:)

    Äänestä

  • Itselläni on vain hiukan ajokokemusta, mutta näinpä minäkin tässä eräänä päivänä väärin pysäköidyn bemarin, oikein sakkolapun kera :)

    Pitää välttää ostamasta bemaria, ettei tule niin helposti parkkisakkoja ;D

    Äänestä

on HUUTAA sääntöjen puolesta, pikkusieluisuutta sanon minä. Ajakaa vaikka Delhissä autoa, tiedätte että homma toimii muutenkin kuin VAIN säännöillä!!

Äänestä
  • Ei kannata verrata Delhiä ja Suomea. Suomessa liikenneturvallisuus on kuitenkin aivan eri tasolla ja se on aika oleellinen asia, kun aletaan puhua liikennesääntöjen ja niiden noudattamisen tärkeydestä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jani kirjoitti:

Minua ärsyttää liikenteessä kaikkein eniten se, kun joillakin autoilijoilla on se asenne että säännöt koskee muita mutta ei mua.
Tuntuu että oli kyse sitten nopeusrajoituksesta tai pysäköinnistä niin muiden pitää tehdä sääntöjen mukaan mutta itse saan tehdä mitä haluan.

Sellaisilta kuskeilta sais ottaa kortin pois lopullisesti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu