olen tehnyt

abortin noin vuosi sitten ja katunut sitä kovasti, vaikka se silloin tuntui oikealta ratkaisulta.

Nyt elämä on sillä mallilla et vois ajatella lapsen tekoa.Syyllisyys painaa ja tuntuu et jos tulisin raskaaksi niin jumala rankaisisi minua abortista ja jokin menisi pieleen.

Onko toisilla abortin tehneillä ollut vastaavan- laisia tuntemuksia ja kuinka pian olette voineet rueta ajattelee abortin jälkeen uutta lasta?

Entä miten raskaus on sujunut,onko ilmennyt ongelmia?
4752
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

On, paras ystäväni on yrittänyt marraskuusta tulla raskaaksi mutta ei ole onnistunut. Nyt syyttää itseän pari vuotta sitten tehdystä abortista. Suotta, minusta. Elämässä voi sattua kaikenlaista, ei se siitä itseään syyttelemällä parane.

Äänestä

Tiedän just mitä ajattelet. Mulle tehtiin kans abortti vuosi sitten ja nyt on sellanen olo että haluaisin lapsen. Poikaystävä on kuitenkin edelleen sitä mieltä että on liian aikasta..

Toisaalta pelkään myös sitä että mahdollisen joskus tulevan raskauteni aikana joku menis pieleen..Abortti lähetteen tehnyt lääkäri ainaki haukku mut sillon täysin ja sano et tää voi olla sun ainut mahdollisuutes lapseen..(mulla ei siis oo mitään muuta syytä ettenkö vois raskaaksi tulla..) Kätilöni taas oli aivan ihana ja sanoi puolestaan että ainakin sä nyt tiedät että voit myöhemminkin tulla raskaaksi.

Äänestä

Jos olet vuosi sitten tehnyt abortin, niin mielestäni on kyllä aika aikaista haluta "uutta" lasta nyt. Miten tämä 1 vuosi sitten on niin kovasti muuttanut olosuhteitasi, että nyt olisit valmis äidiksi, vaikka et vuosi sitten ollut. Eiköhän olisi parasta olla miettimättä lapsen hankkimista, jos olet vuosi sitten ollut "kykenemätön" äidiksi ja todellakin tehnyt abortin....

Äänestä

mun mielestä syyllisyyteen ja tulevan rangaistuksen pelkoon on se, että menet/menette nöyrästi Jumalan eteen ja pyydätte anteeksi tekoanne. Hän on armahtavainen ja haluaa auttaa. Uutta lastakin kannattaa aikanaan pyytää Häneltä, sillä "lapset ovat Herran lahja". Kun pyydämme Jumalalta lapsen kaltaista kallisarvoista lasta, Hän antaa myös voimat äitiyteen ja isyyteen. Siunausta elämääsi!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lapsi mielessä kirjoitti:

abortin noin vuosi sitten ja katunut sitä kovasti, vaikka se silloin tuntui oikealta ratkaisulta.

Nyt elämä on sillä mallilla et vois ajatella lapsen tekoa.Syyllisyys painaa ja tuntuu et jos tulisin raskaaksi niin jumala rankaisisi minua abortista ja jokin menisi pieleen.

Onko toisilla abortin tehneillä ollut vastaavan- laisia tuntemuksia ja kuinka pian olette voineet rueta ajattelee abortin jälkeen uutta lasta?

Entä miten raskaus on sujunut,onko ilmennyt ongelmia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu