map anturin vaihto

nii miten vaikuttaa auton omaan ecuun jos korvaa 1.5bar mapin vaikka 2.5bar mapilla? (absoluuttinen paine) eli antaako minkälaisia jännitteitä?
11660
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Jos vaihdat MAP-anturin tuollaiseen, niin ECU kuvittele alipaineen olevan jatkuvasti pienempi, kuin se todellisuudessa on. Suurempi arvohan tekee loivemman jännitekäyrän. Soppaa se antaa oman kuvitelmansa mukaan, eli vähemmän kuin pitäisi. Vaikka kone kävisikin jotenkuten, lamda kertoo, että kone käy liian laihalla. Tuosta saattaa ECU raukka hämmentyä ja vilkutella joskus moottorin varoitusvaloa ja kirjoitella viestejä lokiin.
Antureiden arvojen muuttaminen on kyllä mahdollista, kunhan samalla huolehtii, että ECU:lla on arvoja vastaavat ohjelmat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jaska molpää pekkanen kirjoitti:

nii miten vaikuttaa auton omaan ecuun jos korvaa 1.5bar mapin vaikka 2.5bar mapilla? (absoluuttinen paine) eli antaako minkälaisia jännitteitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu