Syntien anteeksiantamus

Syntien anteeksiantamus on sitä kun tullaan uskoon, niin saadaan synnit anteeksi ja annetaan elämä Jeesukselle.

Se on väärin että pyydetään syntejä anteeksi vähän väliä ja sitten taas tehdään syntiä. Anteeksi, syntiä, anteeksi, syntiä, anteeksi, syntiä...

Kun uudestisynnytään, annetaan kertakaikkiaan elämä Jeesukselle ja pysytään sitten erossa synnistä.

Raamattu sanoo: "joka tallaa jalkoihinsa Jumalan pojan veren ja pitää pilkkanaan armon henkeä..."

Jos me käännymme uudelleen syntielämään kun olemme saaneet syntimme anteeksi, ei meille enää ole oleva uhria meidän puolestamme, näin sanoo Raamattu.

Uskovainen ei tee syntiä.

Rukoile että Jeesuksen rakkaus valtaisi sisimpäsi, niin että saisit Pyhän hengen viisautta näihin asioihin, ja voimaa vaeltaa hengessä ja totuudessa.

Olen itsekin syntinen mies, mutta teen parhaani.
Armo riittää kyllä, mutta syntiä ei saa tehdä tieten tahtoen.
5518
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Synti on sydämen luopumista Jumalasta, sanoo katekismus. Syntien anteeksi antamus on olemassa evankeliumissa maan pällä. Se ei ole kertauskomista vaan uskomassa ollaan aina. Jumalan pelastustyö oli se, että Jeesus asetettiin uhriksi meidän kaikkien syntien tähden. "Se joka hänen päälleen uskoo pelastuu."

Syntiä tarttuu ja sitä SAA PYYTÄÄ anteeksi niin monta kertaa kun haluaa. Parannusta saa tehdä vaikka jokapäivä synneistään. Siihen meitä ohjaa omatunto Pyhän Hengen opastuksessa. Raamatussa sanotaan että kun oli kyse siitä, kuinka monta kertaa pitää antaa anteeksi, että ei seitsemän vaan seitsemän kertaa seitsemän. Armoa riittää sitä haluavalle, katuvaiselle mielelle. Ja on eri asia tehdä syntiä ja elää synnissä. Se joka haluaa olla taivastiellä, koittaa karttaa syntiä, mutta ei välty synnin tekemiseltä. Siihen pystyi vain Jeesus. Veri on vuodatettu ja uhri annettu. Armon meri on suuri ja sieltä pulppuaa voimaa kulkijalle. Ei ole synnitöntä ihmistä, vain synnillisiä.

Sillä tavalla saamme elää ja luottaa siihen lupaukseen, että ajallisen kuoleman jälkeen saamme heikolla uskollammekin nähdä ikuisen kiitoksen !

Äänestä

...tekee syntiä siinä missä epäsukoinenkin. Ei uskovaisuus tee ihmisestä ihmisenä yhtään parempaa ja onnistuvampaa, vaan sama lihainen aasi se ympärillä velloo jokaisella ihmisellä.

Uskovainen ei halua tehdä syntiä, mutta tekee sitä siitä huolimatta ajatuksin, sanoin ja teoin, mutta uskovaisella on se lohtu, että saa uskoa syntinsä anteeksi Jeesuksen sovintotyön tähden, eikä synti ei tule tuomioksi.

Äänestä

> Uskovainen ei tee syntiä. <

Uusi ihminen uusi luomus Kristuksessa on täydellinen, mutta vanha ihminen tekee syntiä loppuun asti, eikä sitä pysty muuttamaan. Siksi raamattu käskeekin riisumaan vanhan ihmisen pois päältään tekoinensa, ja pukeutumaan uuteen.

Jeesus sanoo synti on siinä ettette pysy minussa. Jos pukeudumme joka päivä tähän uuteen täydelliseen niin silloin pysymme, mutta jos alamme elämään taas lihassa niin synti saa välittömästi otteen uudelleen.

Synti siis on aina merkkinä, että on elänyt itselleen lihassa, eikä pysynyt Kristuksessa. Silloin on parannuksen aika, palata takaisin pysymään Kristuksessa.

Omalla voimalla ei ketään pysty olemaan synnitön, mutta pysymällä Kristuksessa joka pystyy, olemme Hänen kanssa yhtä.

Joka syntiä tekee on synnin orja, ja sellainen on kaukana vapaudesta, johon Kristus meidät vapautti.

Nyt tämä kirjoitus varmasti tuomitaan omaksi vanhurskaudeksi ja sokeudeksi, mutta minun ei tarvitse enää kieltää Jumalan voimaa, sillä olen nähnyt miten Hengen avulla voidaan kuolettaa lihan teot. Ja se missä olen kesken, tiedän että Jumalan armo riittää.

Terve ei tarvitse parantajaa, mutta parannusta tarvitsematta voi olla kolmella tavalla. Luulla olevansa terve, on terve, tai on jo Kristuksen parantama.

Äänestä
  • (1)Luulla olevansa terve, (2)on terve, tai (3)on jo Kristuksen parantama

    Selitystä?

    Äänestä

  • toisistaa kirjoitti:

    (1)Luulla olevansa terve, (2)on terve, tai (3)on jo Kristuksen parantama

    Selitystä?

    > Miten eroavat

    (1)Luulla olevansa terve, (2)on terve, tai (3)on jo Kristuksen parantama <

    1: aina ei näe tilaansa, ja kuvittelee että mikään ei ole vialla, vaikka olisi päinvastoin. Silloin ei tarvitse auttajaa.

    2: Kaikki eivät ole kaikissa asioissa sairaita. Silloinkaan ei tarvita terveessä asiassa auttajaa.

    3: Kun Kristus on jo parantanut jostakin, niin siinä asiassa ei tarvita enää auttajaa.

    Jeesus kantoi ristillä kipumme sairautemme ja syntimme. Hän oli se joka tuli korjaamaan sen mikä syntiinlankeemuksessa rikottiin. Kaikki se mikä puutuu paratiisitilasta on mahdollista pyytää Jumalalta. Toiselle riittää taivaspaikka ja toinen haluaa myös yltäkylläisen elämän.

    Terve ei kuitenkaan tarvitse parantajaa. Tarvii apua omantunnon kysymyksissä, kivussa, sairaudessa, köyhyydessä, viisaudessa, yms. niin silloin kannattaa pyytää.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


kristitty kirjoitti:

Syntien anteeksiantamus on sitä kun tullaan uskoon, niin saadaan synnit anteeksi ja annetaan elämä Jeesukselle.

Se on väärin että pyydetään syntejä anteeksi vähän väliä ja sitten taas tehdään syntiä. Anteeksi, syntiä, anteeksi, syntiä, anteeksi, syntiä...

Kun uudestisynnytään, annetaan kertakaikkiaan elämä Jeesukselle ja pysytään sitten erossa synnistä.

Raamattu sanoo: "joka tallaa jalkoihinsa Jumalan pojan veren ja pitää pilkkanaan armon henkeä..."

Jos me käännymme uudelleen syntielämään kun olemme saaneet syntimme anteeksi, ei meille enää ole oleva uhria meidän puolestamme, näin sanoo Raamattu.

Uskovainen ei tee syntiä.

Rukoile että Jeesuksen rakkaus valtaisi sisimpäsi, niin että saisit Pyhän hengen viisautta näihin asioihin, ja voimaa vaeltaa hengessä ja totuudessa.

Olen itsekin syntinen mies, mutta teen parhaani.
Armo riittää kyllä, mutta syntiä ei saa tehdä tieten tahtoen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu