Onko netissä löytyvien ilmaisten kuvien ja videoiden katselu rangaistava teko? En ole missään asiasta tietoa löytänyt. Siis alastomien naisten kuvat, foorumien kautta linkitetyt seksivideot jne.
Itse olen aina silloin tällöin käynyt sivuilla, joskus jopa vahingossa eksynyt... Aiemmin käytin kotikonetta, koulun koneita luokissa ja joskus työkonetta.
Kertokaa, nimim. en haluu linnaan!!
Itse olen aina silloin tällöin käynyt sivuilla, joskus jopa vahingossa eksynyt... Aiemmin käytin kotikonetta, koulun koneita luokissa ja joskus työkonetta.
Kertokaa, nimim. en haluu linnaan!!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Voit surffailla netissä millä tahansa sivustoilla täysin laillisesti.
Jos sivuille pääsee ilman ponnisteluja (ts et liikuskele millään salasanoilla suljetussa pedofiiliverkossa), niin ei tuossa mitään laitonta ole. Vastuu sisällöstä on aina sivujen tekijällä, ja jos hän sinne laittaa jotain lainvastaista muiden nähtäväksi, niin syy on sivujen pitäjän (ei sinun).
Laitonta voi olla seksipätkien laitto nettiin (jos ei laittajalla ole tekijänoikeuksia noihin).
laitontahan on esim. lapsipornon hallussapito, eli jos latailet kovalevyllesi laitonta kamaa, niin häkki heiluu...
Kyllä. Jos lapsipornoa tallettelet koneellesi, niin tuo on rangaistavaa. Tosin netistä ei minun käsittääkseni lapsipornoa saa jos ei liity pedofiilirinkeihin tai muulla tavalla varta vasten etsi (eli voi surffailla huoleti).
Pahempana uhkana näen pornosivuilta omalle koneelle takertuvat Spyware-ohjelmat, jotka voi poistaa esim Spywareblasterilla tai Spybotilla (tämä on mainio), ja palomuuri ja virusturva kannattaa laittaa kuntoon.