UL vastakulttuurina

kulttuurikriitikko

Esitän kysymyksen, olisiko uuslestadiolaisuutta olemassakaan, ellei olisi vanhoillislestadiolaisuutta? Asia lienee mahdottomuus, samalla tavalla kuin munan olemassaolo ilman kanan olemassaoloa?

Tämä tulee esiin siinä, ettei tällä UL-palstalla vielä paljonkaan käsitellä asioita peilaamatta niitä v-lestadioilaisuuteen, vaikka ylläpito onkin luonut oman osaston vl-keskustelulle ja oman osaston ul-keskustelulle.
Tulee sen vuoksi mieleen, onko se peräti niin kuin perheessä, jossa murrosikäinen alkaa tehdä pesäeroa vanhempiinsa ja haluaa tehdä kaiken toisin kuin omassa kodissa on tehty? Mutta ei kuitenkaan uskalla täysin katkaista suhteitaan omaan kotiinsa, vaan elää, asuu, syö ja nukkuu kotonaan, vaikka se olisi nuoren mielestä muuten täysin surkea paikka.

Kun lukee täällä UL-kirjoittelua, liike näyttäytyy ajatuksiltaan ja elämäntavoiltaan siis lähinnä peilikuvana vl-elämäntavoille. Vaikuttaakin siltä, että UL-liike on syntynyt edesauttamaan vanhoillislestadiolaisten kotien lapsia itsenäistymisessä kahlitsevaksi koetusta kodin perinnöstä. Yleensä tällaisten vastakulttuurien elinvoimaisuus ei kuitenkaan ole kovin suuri siksi, että se määrittelee itsensä toisen kulttuurin kautta, eikä sen vuoksi varsinaista omaa ja itsenäista ajattelua, sellaista, joka ei olisi määritelty protestin kohteesta käsin, kovin paljon löydy.

Jotta UL-liikkeen ääni voisi joskus tulla kuuluviin, olisi tässä vaiheessa omaa identiteettiä vahvistettava ainakin nimellä, jossa ei olisi näin voimakasta yhteyttä "äiti"-kulttuuriin eli vanhoillislestadiolaisuuteen. Muutenkin UL-lestadiolaiset voisivat yrittää miettiä, mitä he elämästä ja maailmasta ajattelisivat, ellei heillä olisi rasitteenaan kahlitsevaa vl-kodin perintöä.

Toistaiseksi UL-lestadiolaiset kokevat kuitenkin turvallisemmaksi entisen kotipihan läheisyyden, jossa he voivat käydä tutussa ympäristössään läpi puberteettivaihettaan, tietoisena siitä etteivät rakastavat vanhemmat koskaan lopullisesti hylkää omaa lastaan.

1

426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nomen

      Yleensä, jos jollekin asialle alkaa nousta vastakulttuuria, sille löytyy aivan selkeitä syitä ja myös omia teesejä. Jos niinkin vahvasta liikkeestä kuin vl on, lähtee vastakulttuuriset ilmiöt, se näkyisi kyllä jossakin muuallakin kuin tällä palstalla, joka ei ole edes palsta. Ei yhtään ainutta opetusta, mielipidettä. Ei mitään minkä ympärille rakentaa.

      Joten, kupla mikä kupla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      29
      4967
    2. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      151
      4760
    3. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      213
      4758
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      118
      4571
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3670
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2364
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2138
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1657
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      24
      1554
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      190
      1255
    Aihe