Milloin kannattaa epäillä aivosyöpää/kasvainta? minulla on melkein joka päivä koulussa pään särkyä ei kovin voimakasta sellaista kuitenkaan. Silloin tällöin myös korvissa kuuluu korkeaa kimeää ääntä. kesälomlla särkyä ei juuri ollut mutta nyt se on taas alkanut. voiko minulla olla kasvain? olen vasta 14 vuotta. pitäisikö mennä terkkarin puheille tai lääkäriin? minua pelottaa että olen saanut syövän..eniten huolestuttaa kun särkyä on melkein joka päivä. mua pelottaa. kiitos jos pystyt auttamaan.
aivokasvain tai syöpä??
pelokas..
51293
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kokenut samoja pelkoja....nuorempana!
Tuo voi olla mikä tahansa muu asia! esim. verenpaine...migreenin ensioire....jännitys yms.
ja oli se mikä tahansa on tyypillistä pelätä aina jotain pahinta! Itsellä oli kaikenlaisia pelkoja juuri 14-20 v. eritoten liittyen eri asioihin! Ne alkoivat viimein lähteä ajan kanssa pois...mutta aina tuli joitain "uusia" pelon aiheita...ja tyypillistä oli juuri silloin se, että niiden kanssa eli yksin ja niistä ei halunnut juuri puhua! Vaikka jälkikäteen olen kuullut vastaavista asioista joita jotkut potee vielä paljon myöhemmin...
Monesti asiat ovat olleet psyykkisiä yms. oireitä...tai sitten niillä on ollut joitain fysiologisia syitä...joskaan ei kovin vakavia!
Mutta jos vaivaa pitempään...käy juttelemassa lääkärissä tai terkkarissa...ei se tilanne siitä pahene! Huoli laukeaa,,,ja yleensä selviää sillä..!
uskjo pois että 14v iässä ei noita asioita aina omassa päässä selvitetä! Omassa päässä kaikki asiat yleensä suurenee moninkertaiseksi!
t-mie
jos se on aina koulussa siellä voi olla homevaurio---
silloin meinaan poskiontelot turpoavat ja muunmuassa korviin tulee paineen tuntua--- ja päässä voi olla pientä särkyä yms. tönkköisyyden tuntua!
---jos koulusta on pois ja oireet häviävät on syytä sitä epäillä! monesti pitkä altistus aika kuitenkin aiheuttaa sen että oireet eivät häviä kuin pitemmällä poissaololla!
hometapauksista on omakohtaista kokemuysta ja myös
kuullut muilta samoja tuntemuksia!
nykypäivänä todella yleinen ongelma!
Mie kärsin kanssa päänsäryistä just kouluaikaan. Luulen, että omalla kohdallani se on lähinnä stressiä/jännitystä :) Mullakin nimittäin päänsäryt häviää, kun loma tai viikonloppu alkaa :)
Mutta jos asia sinua vaivaa, mene ihmeessä lääkäriin, äläkä murehdi yksinäsi! :)
Useat nuoret valittavat usein päänsärystä, huimauksesta ym. Usein syy on se, että nuori ei syö kunnolla tai ruokavalio on hyvin puutteellinen, nukutaan ihan liian vähän, ollaan väsyneitä ja stressataan. Tuosta kimeästä äänestä en osaa sanoa muuta kuin, että itelläni sitä ilmenee ainaki sen jälkeen kun olen kuunnellut musaa tosi kovalla.
Jos syöpä pelottaa niin mene vaan jutskaa terkkarin kanssa,se varmaan helpottaa ja valaisee asiaa.
Kiitos kaikillle jotka on vastannu! :) kaikista vastauksista oli paljon apua. särkykin on jo helpottanut ja terkkarin kanssa puhuttu. Kiitos kaikille.. :)