Orkesterit,Surkeimmat tanssijat keikoillanne ???

Lavalta seuraillut

aloitetaanpa uusi keskustelu: Surkeimmat tanssinäytökset keikoillanne !!! Kertokaa kokemuksia siitä miten tullaan neuvomaan miten soitetaan ja mitä tulee seuraavaksi. Itse olen usein törmännyt siihen että tullaan pyytämään tanssilajeja ja sitten: Ei PIENINTÄKÄÄN tanssitaitoa tanssia kyseisiä rytmejä. Mikä teitä tanssijoita vaivaa? Miksi tulla toivomaan, neuvomaan miksauksesta, tempoista ja KAIKESTA kun ei asiasta useimmiten ole mitään käsitystä...Olen monesti ajatellut ottaa videokameralle näitä hupaisia esityksiä jotka muistuttavat enemmän karatenäytöstä kuin tanssia, mutta en ole saanut aikaiseksi...ehkä joskus vielä avaan soittajien.net-sivuston :)

10

1213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En tiedä surkeudesta, mutta jotkut tanssijat on ainakin tosi ärsyttävän näköisiä, kun ne vääntää jotain tangoo perse pitkällään ja silmät kiinni ja kyynärpäät vielä varmuuden vuoksi niin korkeella, että varmasti kajauttaa jotain toista pääkuoreen niillä.

      • rita

        Tosi on ja sitten on sellaisia jotka hiihtää samalla tyylillä oli sitten tango tai humppa menossa.Lavoilla on usein kylläkin niin ahdasta ettei nekään jotka osais,mahdu tanssimaan kunnolla:omakohtainen kokemus.


    • Eikö tämä ole ennen nähty

      tälläkin palstalla? Että soittaa ja videoida yhtä aikaa? Naurettava provo!

      • tyhmä???

        Sen kameran voi pistää ständiin ja pikku mikki siihen lavan etureunaan, joka tallentaa nämä turakaisten kuolemattomat "asiantutevat" kritiikit.


    • Havainnoitsija

      Nyt kyllä utelisin, miten paljon ja missäpäin teet keikkaa? Saatko liksaa vai soitteletko jo aivan huvin vuoksi?

    • Ankka

      Yksi vanhempi mies ei tanssinut lainkaan ja ennen settiä kysyin, että mitä hän haluaisi soitettavan. Vastasi: te soitatte kaikki kappaleet liian nopeasti. Viimeisten valssien jälkeen kaikki lähti, mutta äijä jäi ja totesi: voisitteko saattaa mut ulos kun ei omat jalat kanna! Viina haisi hiukan..

    • Toivo ja Toivo

      Orkesteri, joka ei toteuta maksavan yleisön toiveita, on pian entinen orkesteri, koska yleisö äänestää jaloillaan.

      • JEEJEE

        Käyppäs toivomassa vaikkapa agentseilta masurkkaa tai kitisemässä, että ei voi tanssia niiden tempoihin. Pulliaista ei heilauta suuntaan eikä toiseen ja suosio jatkunut aika kiitettävän kauan. Tietyillä bändeillä on linjansa ja siinä pysytään. Näin sen pitää ollakkin.


    • Muuzikko

      Paras oli ku soitettiin 5 kertaa yhellä keikalla metsäkukkia.

      :) Oli ikimuistoinen kokemus.

      Ensin valssina, sitten foksina, sitten twistinä, ja sit vielä pari kertaa valssina...

      Eräs vanha pappa tykkäs niin paljon että pakko oli.

    • Tanssimiehenkuvatus

      Ja hyvin usein näillä urputajilla ja kaikentietäjillä on Tanssinet pinssi rinnassa tai nipistettynä kalsareihin kun ei enää uskalla näkyvillä sitä pitää. Onneksi orkereissa löytyy sellaisia jotka eivät ihan kaikkien hörhöjen toivomuksiin lähde mukaan. Toivomuksia ja kitinää kuulee joka kerta kun lähtee lavatansseihin. Kitisijät luulevat tietävänsä kaiken tanssista kun ovat saaneet tanssiseuran verkkarit ostettua. Tekisikö joku tutkimuksen siitä miten tanssitaito korreloi näiden parannusehdotustenn pyytäjien kanssa. Luulen että hyvin. Samat ihmiset tanssivat myös humpat, valssit, nopeat foxit samoin askelin, hieman rytmiä muuttamalla (ne jotka pysyy rytmissä) ja kutsuvat askeliaan eri tanssilajeiksi. Samaa hörhellystä ne kuitenkin ovat kaikki. Kokomattomammat katselijat eivät vain huomaa eroa. Itse en tanssi askeltakaan mitää kädenalitanssia oikein, mutta silti ilta illan perään nämä tosiharrastajat tulevat kehumaan miten hyvältä tanssini näyttää...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      63
      1241
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      890
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      815
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      86
      676
    5. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      644
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      46
      564
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      36
      564
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      534
    9. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      118
      520
    10. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      513
    Aihe