Sorsakantako

huipussa?

Kehuivat taannoin ratiolla että tänä syksynä olisi huippu sorsavuosi.
Enpähän nyt sanoisi niinkään.
Olen jo useana vuonna ruokkinut heti jäiden lähdön jälkeen sorsia ohralla noin seitsemän hehtaarin metsäjärvellämme.
Viime vuosi piti tilastojen mukaan olla kaikkien aikojen huonoin. En nyt sanois. Avajais päivänä lähti järveltä noin 60 heinurin parvi ja pudotuksia tuli paljon. Linnut kävivät järvellä aina jäiden tuloon asti ja hirvijahdin aikaankin laskin vielä 50 heinikkoa parhaillaan.

No tuli tämä vuosi. Ja piti olla sitten niin maan perusteellisen hyvä vuosi mutta niin vaan on kesällä paras lauma järvellä ollut noin 25 heinuria ja aloituspäivänä klo 12 enään kaksi.
Seuraavana päivänä oli seitsemän. Maanantaina oli viisi. Neljä lintua sain maanantaihin mennessä eikä sen jälkeen ole näkynyt ainoatakaan. Että en nyt kehuis sorsakantaa tänä vuonna eikä ole moni muukaan.

3

701

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Repe_Sorsapoffki

      heh heh...*viheltelee*

      • Jammu

        Onhan nuita sorsia.. Iltalennolla kävin tossa niin takaa päin metsiköstä tuli 3 semmoista 30-40 parvea heinikoita ja sit muutama yksinäinen alku illasta.. Menivät syöttö lammelle ja sit illalla takas.. oli hyvä tiputtaa ihan kuin olis marjoja poiminut..


    • mehtämies

      kyllä niitä sorsia on ainakin Keski-Suomessa ollu aika lailla erään joen varressa missä itse metsäteln muutaman kaverin kanssa kahden päivän sisällä 35 pudotusta ja silloin tällöin tullu käytyä niin on muutamia tipahdellu. Hyvä oli alotus !

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      285
      967
    2. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      52
      754
    3. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      681
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      35
      604
    5. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      49
      586
    6. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      52
      574
    7. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      33
      526
    8. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      34
      487
    9. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      48
      477
    10. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      40
      475
    Aihe