Mistä johtuu?

Mistä johtuu turkulaisten ja tamperelaisten välinen vihamielisyys?
91717
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

No se on selviö.Me manselaiset ollaan teille kateellisia mm.koska teillä on "Tekstari-Ike"
Hyvin hoidettu Demari- Kokoomus akseli.(hyvin menee...) Kukaan politiikko ei ota vastuuta mistään.O.Manni esim.ym...Sitten teillä on TPS ja Ansas (hyvin menee)Itälän Ville ..(hyvin menee) eikö tuosa jo ole syytä...Manselaisilla ei mene noin hyvin ..hehehehehehehehee.....

Äänestä

Nuoremman kaupungin typerästä uhittelusta vahemmalle. Oletko ikinä kuullut, että turkulaiset olisivat haukkuneet Tamperetta?

Omasta mielestäni sekä Turku että Tampere ovat todella hienoja kaupunkeja mutta molemmat omalla tavallaan. Jos itseni pitäisi valita, päätyisin Tampereeseen, ei muuten mutta luulen että ko kaupungissa väestön alkuperäisyysprosentti on selkeästi alempi kuin Turussa joten sinne lienee muualta tulleen olisi helpompi sopeutua.

Äänestä

En lainkaan tajua tätä kaupunkien välistä vihanpito-juttua. Onko siinä mitään järkeä,onko sitä yleensä olemassa tavallisten ihmisten välillä? Ehkä joidenkin urheilujoukkueiden vähä-älyisimmät fanit lietsovat vihaa eri kaupunkien välille mutta miksi minun pitäisi vihata jotain ihmistä vain siksi että hän asuu Tampereella tai Helsingissä tai missä tahansa muualla?

Äänestä
  • Koska olet turkulainen.

    Äänestä

  • hesari kirjoitti:

    Koska olet turkulainen.

    Tähän keskusteluun taas tarvittiin yksi helsinkiläinen koomikko mukaan...

    Äänestä

  • Ritiraa kirjoitti:

    Tähän keskusteluun taas tarvittiin yksi helsinkiläinen koomikko mukaan...

    Tämä on kyllä lasten puuhamaa koko palsta..Ei ainuttakaan kunnon analyysiä mistään.Vain joku hippi puolusti monikulttuuria.Kyllä elämä opettaa.
    Menkää katsomaan Turun torille illalla tai menkää katsomaan Varissuon alueelle.Siellä sitä onnea on.Kiitos siitä että rajat auki ja raha hanat monikulttuurille.

    Äänestä

Olen paljasjalkainen Turkulainen, ja rakastuin mieheen, joka oli asunut/asuu Treella hyvin, hyvin pitkään.

Kemia ratkaisee. Ei kotipaikka.

Äänestä

Taitaa juontua Hämeessä käydyistä tansseista, joissa Manu komeampana ja ovelampana viikinginä pokasi tamperelaisen puuvillatehtaan tytön kainaloonsa, sen jota Manse oli himoinnut koko illan?
Tappeluhan siitä tuli ja Mansen pojat saivat turpaan....turhan kauan vaan vihottelee, sillä tyttöhän karkasi molemmilta...Mannen kyytiin...joka taas varastetulla hevosella jäi kiinni Vammalassa, jossa tyttö taas tapasi poliisimies Jussin...ja kuokka löytyi, suo turposi ja kukko lauloi, ukon ollessa muokkaamassa maata ..suo, kuoka ja jussi,...luo, muokkaa ja nussii....ja Manun vikitellessä taas tyttöä postipojan roolissa, Manse osui paikalle ja siitähän tuli taas tappelu....? :)

Äänestä

Koko juttu hyväntahtoista huumoria - Turku-Tampere vitsailu vähän sama pienemmäsä mittakaavassa kuin vaiks Punkalaidun ja Loimaa. Näin on ollut ja näin tulee aina varmaan olemaan.
sami s

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Ajatteleva kirjoitti:

Mistä johtuu turkulaisten ja tamperelaisten välinen vihamielisyys?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu