Viime keväänä tv-uutiset vieraili moottoripyöränäyttelyssä raporttia tekemässä. Juttu laadittiin siltä pohjalta, että naiset ovat innostuneet prätkäharrastuksesta ja moottoripyöräilijöistä yhä suurempi osa on naisia.
Pari päivää sitten Helsingin Sanomat esitteli erään tutkijan ajatuksia, joiden mukaan naiset ensinnäkin ovat yhä kiinnostuneempia politiikasta ja toiseksi äänestävät nimenomaan naisia. Siis esim. kunnanvaltuustot ovat väistämättä naisistumassa.
Muutama minuutti sitten radion ajankohtaislähetyksessä kerrottiin metsästysharrastuksesta naisen kannalta. Metsästyskin on kuulemma alkanut kiinnostaa naisia eikä se ole enää miesten linnake.
Tulipas pitkä johdanto, MUTTA:
Onko medialle jotenkin kunnia-asia esitellä kaikki asiat naisten kautta? Onko sorsajahtiin moottoripyöräilevä naispoliitikko jonkinlainen idoli?
Kamalata.
3
279
Vastaukset
Minusta tämänkaltainen uutisointi on reportaasia sukupuolten sulautumisesta. Miehet naisistuu ja naiset miehistyy.
Naisten aluevaltaukset ovat media-ihmisten mielestä varmaankin mielenkiintoisempia uutisia, siksi niistä kuulemme enemmän. Naisten moottoripyöräinto sopii hyvin kymppiuutisten loppukevennykseksi, mutta poikien maskarankäyttö ei kiinnosta ketään.
Varmaan kuulemme vastaavia uutisia miehistä siinävaiheessa kun miehet alkavat tekemään mielenkiintoisempia "aluevaltauksia". Kyllä riittäisi kommenttia jos vaikka pääministeri Vanhanen ilmoittautuisi virkkauskerhoon.
- Dekas- Mies vain
nuo uutiset eivät kerro sukupuolten sulautumisesta vaan naisten ylivallan etenemisestä!
Jos vaikka uutisoitaisiin jonkun miehen ruenneen lastenhoitajaksi niin sitä ei pidettäisi aluevaltauksena vaan pelkästään arveluttavana ja miestä epäiltäisiin pedoksi. Mikä tahansa muukin naisten töihin hakeutuva mies tuomittaisiin yksinkertaisesti saamattomaksi vässykäksi, ei aluevaltaajaksi.
Tämmöstä tämä ns. tasa-arvo suomessa...
- Macho'
"Onko medialle jotenkin kunnia-asia esitellä kaikki asiat naisten kautta? Onko sorsajahtiin moottoripyöräilevä naispoliitikko jonkinlainen idoli?"
Feministejä voisi sanoa fundamentalisteiksi. Tuo heidän luomansa ajatus, että naisen tulee olla miehen kaltainen on toisinto Raamatun kertomuksesta, jossa Jumala luo naisen miehen kylkiluusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1351422
- 1101173
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede261023Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89964Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat313861- 99823
- 38712
- 109666
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.56658Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet144634