Minä vuonna tarkalleen on ruvettu käyttää maadoitettuja pistorasioita joka paikassa kuten myös makuu- ja olohuoneet?
Maadoitettujen pistorasioiden käytön
historiasta
41229
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kysymykseesi: vuonna yksi tai kaksi tuohikuussa.
vuoden 2001 alkuun mennessä SETIn tiedonannon T75-87 mukaisesti. Samassa tiedonannossa kielletiin myös 0-luokan sähkölaitteiden maahantuonti 1996 alusta alkaen.
Kuten tiedämme, maailma muuttui nopeasti niin, että määräyksen antajana toiminut yhteisö lakkautettiin ja tiedonannon vaatimuksen kumosivat uudet säädökset ja määräykset (mm. A2-94).
A2-94 otettiin asennustyössä käyttöön velvoittavana viimeistään 1.7.1997 (KTMp 1396/1994). Sitä sai toki käyttää jo säädöksen voimaan tullessa 1.1.1995.
Uusissa asennuksissa ei tuon päiväyksen jälkeen pääsäännön mukaan sallittu maadoittamattomia pistorasioita. Sen mukaan elämme vieläkin vaikka määräykset ovat monesti sen jälkeenkin jo muuttuneet, samoin nykyinen asennusstandardisarja SFS 6000.
ne kanssa amiksessa kertovat.
Siellä olen kuullut että niitä ei ole asennettu enää kolmeenkymmeneen vuoteen.
Eipä kyllä tuo minustakaan tunnu mitenkään pitävän paikkaansa.
VVO:n omistamassa kerrostalossa. En tiedä rakennusvuotta,
mutta hissin kojekilvessä on havaittavissa 1983.
Keittiötä lukuunottamatta kaikki asennukset ovat
0-luokkaa, ja keittiökin on nollattu.