helpotus pillereiden lopettamisesta?

Onko kellään parantunut iho pillereiden lopettamisen myötä? Tiedän, että useimmiten iho huononee lopettamisen jälkeen, mutta ajattelin tiedustella, onko kellään käynyt toisin päin. Itselläni pillerit (Mercilon, Diane) eivät ole huomattavasti parantaneet ihoani, ja nyt pelkään, että naama menee lopetuksen jälkeen huonommaksi...
4667
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

iho parani huomattavasti, kun viskasin menemään hormooniehkäisyn. Käytin tosin NuvaRing -ehkäisyrengasta enkä pillereitä, mutta kuitenkin. Nyt iho suorastaan hehkuu ja meikiksi riittää vain puuteri - ei tarvitse meikkivoidetta lainkaan, kun iho niin heleä ja tasainen. Sinällään tilanne on outo, että kun 2v. sitten aloitin tuon renkaan käytön, niin iho oli huonossa kunnossa, paljon patteja ym. Toki ihon kunto parani huomattavasti renkaan käytön aikana ja oli normaali, mutta nyt iho melkein "upea"...Eli näinkin voi käydä!

Äänestä

Hei,

Kolmisen vuotta sitten lopetin syömäni yhdistelmäpillerit (en muista enää nimeä). Lopettamisen jälkeen ihoni rasvoittui ja tunsin oloni epämukavaksi koko vuoden ajan jonka olin pillereitä syömättä, vaikka suoranaisesta aknesta en kärsinytkään.
Pari viikkoa sitten lopetin minipillereiden käytön, joiden aikana iho oli todella kauhea, aknea ja rasvainen. Nyt ihoni on kuulas ja heleä. Pääsääntöisesti kai minipillerit ovat "huonompia" iholle, ja silloin niiden lopettamisen jälkeen iho luonnollisesti rauhoittuu. Olemme kuitenkin kaikki yksilöitä, joten valitettavasti vastauksen tiedät vain kokeilemalla itse.

Äänestä
  • Mukava kuulla, että pillereiden käytöstä on ollut positiivisiakin kokemuksia! Itselläni on pillerit vielä kahdeksi kuukaudeksi jäljellä, sitten näkee, mitä tapahtuu!

    Äänestä

Pilleriden lopetuksen jälkeen noin puolen vuoden kuluttua ihoni tuli rasvaiseksi ja näppyjä ilmestyi.
Tällä hetkelläkin ihoni on rasvoittuva.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


apua kirjoitti:

Onko kellään parantunut iho pillereiden lopettamisen myötä? Tiedän, että useimmiten iho huononee lopettamisen jälkeen, mutta ajattelin tiedustella, onko kellään käynyt toisin päin. Itselläni pillerit (Mercilon, Diane) eivät ole huomattavasti parantaneet ihoani, ja nyt pelkään, että naama menee lopetuksen jälkeen huonommaksi...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu