Kurnuttaja

Meidän pentukoira alkoi viime yönä kolmen aikaan pitämään aivan ihme ääntä, joka kuulosti ikäänkuin "räästämiseltä", niin kuin sillä olisi jotain ollut kurkussa. Se teki sitä pitkin yötä aina välillä, ja vielä aamullakin. Soitin jo el.lääk. ja hän käski tarkastaa suun ja jos syö ja juo ok, niin tarvitsee vain tarkkailla. No ihan normaalisti tuo söikin, ja nyt rauhallisena nukkuu tuossa, mutta silti hiukan huolettaa. Ehkä sillä on vain kurkussa jotain vanua tai karvaa joka kutittaa, ja lähtee sitten itsestään pois. Mutta kertokaa jos on neuvoja/ kokemuksia vastaavasta.

5

422

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hatamm

      todellakin vain jotain roskaa tai kuten meillä usein, kepeistä jäänyt kurkkuun pieniä tikkuja. Tiedän kyllä, niitä keppejä ei saisi edes heitellä, saatika sitten antaa järsiä ja kaluta. Meillä nyt kuitenkin se keppi tuolla ulkoilu lenkeillä on lähestulkoon ainoa tapa saada tytölle liikuntaa enemmänkin.
      Mutta näistä juuri saattaa irrota kaikenlaista kurkkua häiritsevää tavaraa, ja onhan niitä lelujakin, mitkä eivät koiran puremista kestä vaikka ovat sellaisiksi tarkoitettujakin. Harvoin kuitenkin mitään sinne kurkuun mitään poistettavaa jää. Ei meillä ainakaan ole vielä lääkäriä koskaan sen suhteen tarvittu.

      • ...saattaa olla myös tuolla nyt palasia irronnut, kun oli taas poikaystävä antanut pihalta tuoda yhden kepakon sisälle järsittäväksi. Kiitos vastauksesta =)


      • hatamm
        MarzaH kirjoitti:

        ...saattaa olla myös tuolla nyt palasia irronnut, kun oli taas poikaystävä antanut pihalta tuoda yhden kepakon sisälle järsittäväksi. Kiitos vastauksesta =)

        minä olen antanut kuivamuonaa tai näkkileipää. Näkkäriähän ihmisellekin tarjotaan jos jotain on jäänyt kurkkuun vaivaamaan. Meillä jopa koira sitä syö. Mutta pipanoita, meillä on sellainen nimitys, kuivana, niin kyllä se vie ylimääräisen tavaran mennessään.


      • hatamm kirjoitti:

        minä olen antanut kuivamuonaa tai näkkileipää. Näkkäriähän ihmisellekin tarjotaan jos jotain on jäänyt kurkkuun vaivaamaan. Meillä jopa koira sitä syö. Mutta pipanoita, meillä on sellainen nimitys, kuivana, niin kyllä se vie ylimääräisen tavaran mennessään.

        ...juuri annoinkin äsken, eikä ole sen jälkeen enää kurnuttanut. Ehkäpä tuo auttoi =)


      • Wilma.
        MarzaH kirjoitti:

        ...juuri annoinkin äsken, eikä ole sen jälkeen enää kurnuttanut. Ehkäpä tuo auttoi =)

        Laitetaas tähänkin vielä toinen näkökanta..rotua tietämättä mikä sinulla on..edelliset aivan loistavia vastauksia..jos kurnutus jatkuu ihan näin rempseästi otappa pentuasi kaulanalta kiinni ja jos nahkaa jää käteen "nyrkillisen"verran..tai yleensä pennun vartalosta tuo kurnutus häipyy kasvaessa..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      832
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      830
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      76
      630
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      615
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      605
    6. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      566
    8. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      540
    9. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      537
    10. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      115
      534
    Aihe