Missä vaiheessa ootte pyytänny /teitä on pyydetty kummeiks? Meille on tulossa vauva joulukuulla, ja tämmönenkin asia tuli mieleen..
missä vaiheessa?
Salli
41002
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Pyysimme kummit lapsen synnyttyä, olisiko ollut noin kuukauden päästä syntymästä. Ristiäiset olivat vähän vajaa 2kk syntymästä.
Itselläni on neljä kummilasta, ja jokaisen lapsen kohdalla on pyydetty kummiksi lapsen syntymän jälkeen. Jotkut vanhemmat ovat pyytäneet pian vauvan syntymän jälkeen, toiset taas melko lähellä kastejuhlaa.
Minua pyydettiin kummiksi juuri hetki sitten. Ristiäisiin on aikaa kaksi viikkoa. Pyytäjä kyllä myönsi, että meni vähän tiukille, mutta ei minua ainakaan haittaa, että se tapahtui vasta nyt :)
Minua pyydettiin jo ennen kuin kummityttöni oli edes syntynyt. Toista kummia pyydettiin vasta myöhemmin. Meitä on siis 2 kummutätiä tyttö lapsella.
Minusta tuntui mahtavalta liittyä heidän elämäänsä jo ennen kuin lapsi oli syntynyt. Käytiin äidin kanssa yhdessä neuvolassa (isä on viikot poissa) ja nyt olemme yhdessä käyneet tytön kanssa lääkärissä ja erikoislääkärillä.