Daihatsu Rocky

olis myynnis.rekisteröity 7hengen pakettiautoksi,dvero 570mk.
3884
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kiinnostaa!

Äänestä

7 hlön paku? Juksaat.

Äänestä

Eipä juksaa. Keskipenkki 90 asteen kulmaan, n. puolet pois pehmusteista, siis samaisesta keskipenkistä ja se on siinä. Enää ei onnistu, mutta aikoinaan onnistui. Rekisteriotteessa lukee 1 1 ja erityisehdoissa tilapäiskuljetus 5 henkilölle, joka siis käytännössä tarkoittaa tietenkin ihan normaalia kuljetusta. Näiden viiden henkilön ei tarvitse käyttää turvavöitä, jos niitä ei ole ja yleensähän niitä ei ole. Takana olevat kaksi penkkiä kääntyvät keskelle päin, ne saa nostaa ylös sivuille ja keskipenkin saa painettua alas, jolloin takatilasta tulee perin tilava, jossa myös pystyy jokseenkin nukkumaan. Tällaisessa daihatsussa saapi katot ruuveilla pois, jolloin olet loihtinut itsellesi avoauton. Vanhemmat rockyt ovat hieman pitempiä kuin uudemmat(rumat mallit). Rockyyn on tietääkseni melkoisen hankala saada varaosia ja jotkut osat voivat olla melkoisen kalliita. Pari vuotta sitten jotkin poitsut olivat keksineet liikeidean, että keräsivät suomesta saatavat romuttamokunnossa olevat rockyt ja alkoivat myydä niistä varaosia, tiedä tuota sitten kuinka homma eteni..Ja aika kärkäs on ruostumaan, koska sen verran erilaisia liitoskohtia löytyy autosta, myös pohja tykkää korroosiosta, jos sitä ei hoida erityisen huolella. Ajamista, ainakin vanhemmilla malleilla(hienompi), voi verrata traktoriin. Hintahaitari, ainakin vuosimalleissa n.85 - 89 liikkuu vanhoissa markoissa suunnilleen 12000 - 16000mk ja noissakin pyyntihinnoissa on tinkimistä. Ja vaikka on rekisteröity pakettiautoksi, ei esim. 85-vuosimallin pakusta kannata maksaa enempää kuin 13000-15000mk. Koska korjaamista löytyy ja se ei ole halpaa. Mutta jos peukalo ei ole keskellä kämmentä, kunnossapito halpenee huomattavasti. Niin ja tyyppivika kaikissa rocky-malleissa(ainakin pitkissä) on kakkosvaihde, se menee hieman epäkuntoon ennemmin tai myöhemmin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-pakettiauto- kirjoitti:

olis myynnis.rekisteröity 7hengen pakettiautoksi,dvero 570mk.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu