Takapyörän laakerien rasvat

Kesälomalla ihmettelin Xantun tärinää, kun nopeutta oli noin 120 km/h ja hiljaisella ajolla kuumalla kesäsäällä kuului laahaava ääni. Tarkastin takapyörien laakerien rasvatilanteen ja niissä oli vain kuivaa vanhaa rasvaa muutama kokkare. Laitoin molemmille puolille lisää uutta rasvaa ja tärinät sekä laahausäänet katosivat. Eli tarkistakaa ajoissa, ettei teidän kohdalle satu moista ja toinen laakeri oli vaihdettu noin 2 -vuotta sitten.
3807
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Sama ominaisuuden olen havainnut kahdessa Xantiassa, sekä etu- että takapyörissä. Ensimmäisessä -96 mallissa, jolla oli ajettu noin 140 tkm, alkoi kuulua laahaava ääni, joka pikku hiljaa voimistui. Kun viimein löysin vian eli puuttuvan rasvan, oli vahinko ehtinyt jo tapahtua. Tuloksena kolmen pyörän laakereiden vaihto ja lähes 600 eur lasku.
Toisessa Xantussa (-00 HDi) voitelin laakerit n. 135 tkm kohdalla. Siinä ei vielä mennyt pilalle, mutta olivat lähes kuivat. Nyt aion rasvata -01 C5:n laakerit, ajettu 115 tkm.
Huollon mukaan laakerit ovat kestovoideltuja ja ne vaihdetaan, kun kuluvat loppuun. Kun tiukkasin, eikö niitä kuitenkin kannata voidella, sanottiin, että tuskin vaseliini ainakaan haitaksi on!
Takapään laakereiden rasvaus on helppoa, sekä sijaan etupäässä on hankalampaa, koska joutuu irrottamaan jarrulevyn napoineen laakereilta. Sekin onnistuu kotikonstein, hieman kärsivällisyyttä tarvitaan. Laakereiden ikä varmasti aikakin kaksinkertaistuu ellei jatku vieläkin enemmän. Rahaa säästyy ainakin reilusti!

Äänestä
  • Onko tuo etupyörän laakerien rasvaus yksiselitteinen toimenpide jos pyytäisi sen tekemään samantien kun on muutenkin asiaa AD-Autopaikkaan pikkuhuoltoon? Muistan vaan kun Auto-Chicistä sanottiin joku vuosi sitten että etupyörien laakereita ei voi rasvata, takaa kyllä onnistui.

    Äänestä

  • Niilo kirjoitti:

    Onko tuo etupyörän laakerien rasvaus yksiselitteinen toimenpide jos pyytäisi sen tekemään samantien kun on muutenkin asiaa AD-Autopaikkaan pikkuhuoltoon? Muistan vaan kun Auto-Chicistä sanottiin joku vuosi sitten että etupyörien laakereita ei voi rasvata, takaa kyllä onnistui.

    se vaan teettää enemmän työtä. Sama työ on tehtävä, jos vaihtaa laakerin, ei sen enempää. Työ on tehtävä varoen, ettei riko laakeria. Laakereita on yksi kappale per pyörä eli kaksirivinen kuulalaakeri. Napa on irrotettava, jotta pääsee käsiksi laakeriin. Jarrulevy on samaa kappaletta navan kanssa. Merkkihuolto varmaan ilmoittaa, että laakereita ei voi rasvata, koska ne saavat kohta myytyä uuden laakerin asennuksineen à 200 eur. Riippumattomalla luulisi työn onnistuvan. Sopivilla ulosvetäjillä työ ei ole edes paljon aikaa vievä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rohvessori kirjoitti:

Kesälomalla ihmettelin Xantun tärinää, kun nopeutta oli noin 120 km/h ja hiljaisella ajolla kuumalla kesäsäällä kuului laahaava ääni. Tarkastin takapyörien laakerien rasvatilanteen ja niissä oli vain kuivaa vanhaa rasvaa muutama kokkare. Laitoin molemmille puolille lisää uutta rasvaa ja tärinät sekä laahausäänet katosivat. Eli tarkistakaa ajoissa, ettei teidän kohdalle satu moista ja toinen laakeri oli vaihdettu noin 2 -vuotta sitten.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu