Heippa
Apua kysyisin..
Tuommonen antiikkinen Canonin AE-1 lojuu nurkissa ja sitä vaivaa semmoinen tauti, että kun laukasinta painaa puoleenväliin, niin valotusmittari räpsähtää saman tien pohjiin, vaikka millä valotusajoilla kokeilisi. Ruudussa välkkyy myös punaninen M-kirjain ja punainen valo. Olen todella urpo tuommosen kameran kanssa, joten en lainkaan ymmärrä missä vika on. Onko mekaniikka jumissa vai mikä kameraani vaivaa, vai onko vika sittenkin kameran takana? Jos joku vaivautuu auttamaan, niin kiitokset siitä kovasti!
(Patteri on uusi eli se ei ainakaan syy.)
Canon AE-1 rikki?
6
1412
Vastaukset
- kiinni
Olet varmaan lukinnut himmenninvivun pohjaan.
- Opasitetti
Eipä ole himmennin pohjassa. Kiitos kuitenkin yrityksestäsi!
- ae-1
Se M-kirjain tarkoittaa että linssin aukko on manuaalisella valinnalla ja koska valotusmittari menee heti pohjille tarkoittaa, että sulla on liian pieni aukko käytössä.
Pyöritä sitä aukonvalitsinta linssissä (numerot esim. 1.8 2.8 jne) A-merkin kohdalle (tai pieni vihreä ympyrä) ja kokeile uudestaan. Tuo A-merkki on automaattinen aukon valinta, eli kamera valitsee aukon itse valitsemallesi valotusajalle sopivaksi.
Toivottavasti onnistuu!- Opasiteetti
Eipä auta. Vaikka millä manuaaliaukolla tai automaatille laitettuani ei tahdo siltikään toimia. Olen kokeillut myös eri optiikoilla. Kiitos kuitenkin.
Jollain ulkomaisella forumilla törmäsin samanlaiseen ongelmaan, eikä ko. henkilöllekään oikeen oltu osattu selittää missä vika.
Korjaamosedälle vissiinkin täytyisi laite viedä, mutta korjaus maksaa varmasti huomattavasti enemmän kuin itse antiikkinen runko. Joutuupi vissiinkin digeilemään loppuelämän...
- Alvari Raappavaara
Eihän se ihan antiikkilainsäädännön piiriin mahdu, vastahan siitä on yks Kekkosaika mennyt kun uutena myytiin. Hämärästi muistelen, jotta mittarin saa sekasin huomaamattaan kun painaa objektiivin himmentämisluistia (edestä katsottaessa alhaalla vasammalla) samalla kun pistää objektiivin paikalleen. Vipuset menee ristiin ja mittari sekoaa.
Jos luisti on pohjassa, siis vasemmalla, ota objektiivi irti, vapauta luisti pikkunapista, pistä optiikka takaisin , laukaise kerran tyhjää ja kato heräskö. Ellei tämäkään ole kyseessä niin huoltosedän puheille. Muuta mahdollisuutta ei tule enää mieleen.- KPy
Mekaanisia huoltaa ainakin vielä Mustonen & Laine Helsingin Töölössä. Heitä olen saanut aina arvion, kannattaako johonkin työhön edes ryhtyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23558Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a1033455"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin983045Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭782999IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-612723Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.962531Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.172222Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa452016Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma191939Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!
Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä261544