Mul on ongelma!Mä koitin ajella kives karvat "ekaa saksil lyhkäseks sen jälkee koneel" Nii haava tuli!Miten mä saan leikattuu kives karvat niin ettei tulis haavoi ja olis mukavan silee!!??Miten on loput karvat munan ympäri ku mä olen aikasen karvanen mies/poika 20v. ni eiks se näytä aikasen rumalt jos on muute ajaltuu mut jalka karvat alkaa heti rehottaa munan vierest??
Onko rumaa jos mä jättäisin vähän karvaa munan ylä puolel??Pleace help me!!
Onko rumaa jos mä jättäisin vähän karvaa munan ylä puolel??Pleace help me!!
Vastaukset 10
Vanhimmat
paat vaan reilusti partavaahtoo ja kunnon partahöylällä nykäset varovasti. elikkä kunnon terällä ja et paina sitä juuri yhtään.
kunnon höylä, ei mitään halppis kertakäyttöteriä kilon pussissa, vaahdota partavaahdolla ja ajele pois. Iho on siellä erikoisempaa, mutta lähtee kyllä sujumaan kun hieman harjoittelee. Hoituu helposti päivittäin vaikka suihkun yhteydessä, eikä vie juuri aikaa. Kun ei päästä kasvamaan, niin ei tarvitse taistella pitkien karvojen kanssa. Alkuun kannattaa käyttää ajelun jälkeen vaikka kosteusvoidetta, että iho tottuu.
Vaimon vaatimuksesta aloitin ajelun vuosia sitten ja molemmat on tykännyt ;)
Moikka, mä aloitin pallikarvojen ajelemisen tossa viime keväänä, mukavana on olo pysynyt. samalla ajan yleensä kullin ympäriltäkin karvat pois. Ajelun teen yleensä kerran viikossa. Vinkkinä palllikarvojen ajeluun voisin sanoa, että kannattaa runkata ennen ajelua ja ajella välittömästä käteen vedon jälkeen, pallit on silloin "kiinteät"!!!
Ennemminkin mun mielestä pussit on helpompi ajella kun ne on löysät. Kiinteiden - tai siis nousseiden - pussien iho on ryppysempää ja vaikeempaa ajella. Esim. just suihkun yhteydessä on hyvä ajella, koska lämmin vesi laskee pussit ja ihokin on pehmeempää kuin normaalisti...
parturi saksilla saa melko lyhyeksi
Niissä on ainakin itselläni sen verran harvassa karvat että nyppimällä hoituu aika nopeasti, eikä tule sänkeä jonka luulisin ärsyttävän kivespussien ohutta ihoa aika ikävästi.
Mun mielest ainakin siihe yläpuolelle saa jäädä karvaa...
Kyl mun mielestä palleista kannattaa karvat nyhtää pinseteillä. Muuten siinä tosiaan iho saattaa ärtyä ja voi olla ihan helevetin kipiä. Muu ympäristö hoituu kyllä ihan höylällä tai koneella.
Heip...
Itse ainakin ajelen ihan kaikki karvat kiveksistä
partakoneella. yläpuolelle jätän karvoitusta ettei ole Ihan alaston olo ;o).
pidemmät karvat vetelen rajaajalla ja sen jälkeen iho vain tiukaksi venyttämällä ja "parran" ajoon...
Vaimokin tukkää sileistä ja "pehmeistä" kiveksistäni.
ihan niinkuin vauvan peppu ;o)
Kiitos kaikille vastanneille!!Enköhän mä nyt saa leikattuu sellattis ettei välttämät kuole verenhukkaan!=)Ja nyt ajelee luputki haituvat pusseist...=)