Elikkäs olen itse ajatellut tehdä kotona siideriä, kaupoissahan myydään sellaisia purkkeja joista tulee 24 litraa siideriä... mutta olen miettinyt että onko siinä tarpeeksi happoja? vai miten siihen voisi saada helpointen happoja lisää?? kellään ideoita/kokemusta.
kiitti paljon!
kiitti paljon!
Vastaukset 4
Vanhimmat
sitä "suhausta", joka tulee avattaessa -niin ainakin oluella se saadaan aikaiseksi pienellä määrällä sokeria pullonpohjalle.
Mistä kaupasta tuollaisia purkkeja saa?
Se lukee siinä siideritörpön ohjeissakin. Ensin pääkäytät pöntössä noin viikon. Sen jälkeen pulloihin hieman sokeriliuosta ja pullotat siiderin.
Viikko pullossa ja hiilihapot sekä maku on syntynyt. Tarkat ohjeet kyllä tulee sen tiivisteen mukana.
Eikö mitään voi tehdä itse, omenapuut ovat täynnä omenoita, siitä vaan siideriä tekemään, hyvät ohjeet löydät tältä palstalta.
eli, sitten vaan ostelemaan siiderii :P kiitti avusta!
Ainakin täällä Oulussa olen nähnyt useammassakin isommassa kaupassa noita purkkeja, samas paikas missä viinit ja oluetki :)