20-v suokki..

kertokaa

Onko 20-vuotias hevonen jo vanha? Siis sillai vanha että pitääkö sitä varoa rasittamista liikaa? Kestääkö esim. parin tunnin keskireippaita lenkkejä? Mitä tulisi ottaa huomioon noin vanhan hevosen kanssa? Mitkä paikat on alttiita rasittumaan eniten vanhalla hevosella (jalat, selkä..)? Kertokaa oman vanhan hevosen liikuttamisesta, vaivoista ja muusta..

6

1719

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .......

      Jalkoja on varottava rasittamasta liikaa eli ei hyppäämistä tai kovalla tiellä ratsastamista. Kova hiekkatie ja hevonen on mennyttä kalua...Kengitys tulee olla myös hyvä.
      Kahden tunnin lenkkiä tuskin voi täysillä vetää mutta muuten menee jos hevonen on hyvässä kunnossa. Riippuu paljon siitä missä kunnossa se on aiemmin ollut.

      Ja kaikkein heikoimmat taitaa olla ne keuhkot eli ei pölyistä heinää ja mahdollisimman paljon ulkonapitoa.

    • pumba

      Mun kaverilla on 27-vuotias suomenhevostamma ja kaverini laittoi sen vasta n.2 vuotta sitten eläkkeelle mutta tällä tammalla on kyllä aina ollu kova kunto ja meno halut suuremmat kuin laki sallii.
      Mikäli hevosellasi vain on hyvä kunto niin kyllä sillä voi vielä mennä..pitää vain tarkistaa heppa hyvin ratsastuksen jälkeen jotta heti havaitset jos joku paikka alkaa oireilla.

    • hev.hoitaja

      Ajattelin vai sanoa, että yli 16 vuotiaalla hevosella ei saa kuntoa niin hyvin kohoamaan kuin nuoremmalla. Lihaksisto on jo muuttunut ja liikunnan muoto siirtyy hyvän "kunnon ylläpitoon", ei niinkään parantamiseen. Eli vanhemman hevosen kunto riippuu siitä minkälainen se on ollut alunperin. Jos hepalla on huono lihaksisto esim. yli 20 vuotiaana, niin sitä ei saa kohotettua superhyväksi enää hetkessä, jos lainkaan. Täytyy siis ottaa yksilöinä hevosen kunto ja kuunnella sitä, jos heppa on timmissä ja jaksaa niin tottakai kannattaa pitää yllä sitä kuntoa säännöllisellä liikunnalla, jottei latistu ja menetä kuntoa. Mikäli kunto on hepalla hieman huono jo, niin kannattaa varovaisesti lähteä liikkeelle ja mennä hevosen resurssien mukaan, ei siitä tule kiitäjää ilman lihaskipuja. Tosiaan 27 vuotias suokki voi tykittää ihan innoissaan kun kunto on ollut aina hyvä.

    • minäkin täällä

      Vanhuus käsitteenä on ihan hevosesta kiinni. 20 vuotiaalle pari tuntia on paljon, jos se on huonossa kunnossa, mutta joillakin menohalut alkavat vasta tulla parin tunnin jälkeen. Hevosesta kyllä pitäisi huomata, jos sitä ei enää huvita mennä. Itse en koskaan käskytä hevosta, ellei sillä itsellä ole haluja, koska hevopsesta on niin vaikea päätellä mahdollisia kipuja yms.

    • Maija

      No toki ei kannata joka päivä 5ttä tuntia ratsastaa ja toki riippu hevosesta kestääkö.Ihan hyvin voi kestää jos ei ole huono kunto!

      • 26v:n omistaja

        Itse omistan 26-vuotiaan täysveriruunan. Liikunta on todella tärkeää vanhallekin hevoselle. Jos vaan seisotat sitä, niin hevonen kuihtuu. Itse teen pääasiassa sitä, mistä hevonen tykkää. Usein tämä on muutaman kilometrin kävelylenkki maastossa. Oli ihana viime viikonloppunakin huomata herran energiataso. Maastossa innostui ja tuli sellaiset pukkisarjat, että olin vähällä lentää alas. Maastolenkit ovat senkin vuoksi hyviä, että ylä- ja alamäet pitävät lihaskuntoa yllä. Hevonen käyttää niissä mm. takaosan lihaksia ihan erilailla kuin tasaisella mentäessä. Lisäksi pysyy mieli virkeänä. En ratsasta todellakaan joka päivä, mutta useamman kerran viikossa kuitenkin.

        Toinen tärkeä tosiaan on ulkoilu. Heppani on ulkona kesällä yötä päivää ja talvellakin aamusta vähintään klo 16 asti. Jos on kova lumimyrsky tms ja hevonen ei pääse päivään laitumelle, niin herra tosiaankin osoittaa mieltään sen takia ja seuraavalla kerralla ulos päästäessä takapuoli lentää, kun pukkeja tulee.

        Kolmas muistettava on hampaiden huolto. Säännöllinen tarkastus ja raspaus!! Lisäksi kannattaa vähitellen siirtyä kaurasta muuhun rehuun. Vanha hevonen ei nimittäin enää käytä sitä hyödykseen niin hyvin. Itse syötän hepalle 16 täysrehua ja lisäksi mm. öljyä, porkkanoita, pellavarouhetta, valkosipulia ja vitamiinit/kivennäiset. Tuoreheinä toimii mielestäni hepalla paremmin ja ei pölisekään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2677
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      198
      1935
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1696
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1401
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      74
      1078
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      944
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      67
      911
    Aihe