Äänimerkin käyttö

voi herrajumala kuka tööttäsi,liikenne jumittuu Helsingissä,kun kuulee sellaisen äänen. Mennäänpä vähän kaueammas Suomenlahden ulkopuolelle,esm, välimeren maisemiin,johan torvet soi,ja liikenne sujuu.Eikö meidänkin Suomalaisten autoilioiden pitäisi kansainvälistyä,ja käyttää äänimerkkiä,merkiksi että mene,olen huomannut aikeesi.
6847
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Täältä tulee.....mura!!!! heheehe

Äänestä
  • Älä ny herrajjumala hamua etelän ajokulttuuria tänne! Vai onks se susta sujuvan liikenteen "tunnari" kun torvet huutaa? Työni puolesta liikun kokoajan Keski-Euroopassa ja joutunut pakosta kuuntelemaan niitä sinfonioita ja mielestäni se ei kuvasta mitään muuta kuin paikallisten malttamattomuutta liikenteessä.

    Äänestä

Espoontorilla on 'p***seestä'. Parkkiruudut liian pieniä ja keskilattia autorivien välissä liian kapea kääntymistä varten. Lisäksi parkkiruutujen maalaukset kuluneet pois. Yksi lähtiessään olisi peruuttanut kylkeeni, jollen olisi ehtinyt käyttää TööTTää !

Äänestä
  • Espoo? Mikä persläpi! Tööttää Aslak!! Hehehee

    Äänestä

Suomessa käytetään äänimerkkiä aivan liian vähän ja usein aivan väärissä tilanteissa.

Kun joku ajelee päin punaisia, minä tööttään, joku ei käytä vilkkua ja aiheuttaa vaaratilanteen, minä tööttään, joku töpeksii muuten vaan, minä tööttään.

Olen todennut äänimerkin käytön useimmin varsin helpoksi tavaksi ilmaista kanssa autoilijalle...hei sä töppäsit (olkoon tahallinen tai tahaton teko). Usei takaisin tulee kyllä keskisormeä, mutta onneksi autoni töötti on kunnossa ja soi jälleen.

Kaikki oikeissa paikoissa tööttäilemään, niin saavat Volvo, Audi, Bemari ym. häirikkökuskit "opastusta".

Äänestä
  • kiellettyä. Meitä viisaammat virkamiehet ovat kieltäneet äänimerkin käytön. Miksi se on sallittu ja katsastuksessa vaadittu?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suomessa kirjoitti:

voi herrajumala kuka tööttäsi,liikenne jumittuu Helsingissä,kun kuulee sellaisen äänen. Mennäänpä vähän kaueammas Suomenlahden ulkopuolelle,esm, välimeren maisemiin,johan torvet soi,ja liikenne sujuu.Eikö meidänkin Suomalaisten autoilioiden pitäisi kansainvälistyä,ja käyttää äänimerkkiä,merkiksi että mene,olen huomannut aikeesi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu