Omatekoinen maalämpöpumppu

Yritän kasata itse maalämpöpumpun. Kompressoreita näyttäisi olevan saatavilla alle 400 €:n noin. neljän- viiden kw:n luokassa. Paisuntaventtileitä yms. oheislaitetta löytyy myös kohtuuhintaan. Aion itse tehdä lämmönvaihtimet, kun homma on ammatinpuolesta jonkinverran tuttua. Onko kukaan itse rakennellut vastaavia. Kokemuksista olisi mukava kuulla.
1866
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

On toki,jokainen "kylmähenkilö"rakennellut ainakin kylmiön koeistoja pelkistä komponenteista.
Tietoa on varmasti paljon.
Tärkeintä on ,ETTÄ JOKAISELLA PUMPUN LAITTEELLA ON SAMA TEHOLUKU KO. LÄMPÖTILASSA JA KO.KYLMÄAINEELLA. (siis kompressori,höyrystin, lauhdutin ja paisuntaventtiili)
Ylimitoitus ei ole vaarallista esim höyrystimessä ja lauhduttimessakin se voidaan kompensoida esim paineensäätimellä(oma komponentti)
(Vastasin tahän viestiin hiukan huumorimielellä, niin kuin kysyjäkin varmaan tarkoitti)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lämpöpumppu kirjoitti:

Yritän kasata itse maalämpöpumpun. Kompressoreita näyttäisi olevan saatavilla alle 400 €:n noin. neljän- viiden kw:n luokassa. Paisuntaventtileitä yms. oheislaitetta löytyy myös kohtuuhintaan. Aion itse tehdä lämmönvaihtimet, kun homma on ammatinpuolesta jonkinverran tuttua. Onko kukaan itse rakennellut vastaavia. Kokemuksista olisi mukava kuulla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu