Vakava kysymys lestaoille!

Joko 70-luvun henkisistä raakuuksista on tehty julkinen parannus ja anteeksipyyntö?
3646
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

En ole noita aikoja elänyt, mutta ymmärtääkseni tästä aiheesta pidettiin lehdistölle tiedotustilaisuus 80-luvun alussa ja monet "hoitajista" ovat henkilökohtaisesti sopineet asioita "hoidettujen" kanssa ja yleisesti seurakunnan kanssa. Tähän liittyvän maininnan löysin niinkin tuoreesta kuin vuoden 1998 Suomen kuvalehdestä.

Äänestä
  • YKSIKÄÄN hoitajani ei ole vasta-aluksi tullut luokseni puhumaan noista asioista. Minä itse olen mennyt muutaman kerran! Mutta asioita ei ole voinut sopia, koska ainakin minun hoitajani eivät tunne tehneensä väärin.

    Noh tietysti sana tai kaksi on kuulemma ollut heikonpuoleisia, joten sen voi pyytää anteeksi...

    Miksi olet noin kärkäs puhumaan siitä ajasta? Tyylisi on mitätöivää ja loukkaavaa, koska uskot itsekin vain kuulopuheita. En tosin pyydä uskomaan itseänikään. Ymmärtäisit olla vaiti!

    Äänestä

  • old_profile_16175 kirjoitti:

    YKSIKÄÄN hoitajani ei ole vasta-aluksi tullut luokseni puhumaan noista asioista. Minä itse olen mennyt muutaman kerran! Mutta asioita ei ole voinut sopia, koska ainakin minun hoitajani eivät tunne tehneensä väärin.

    Noh tietysti sana tai kaksi on kuulemma ollut heikonpuoleisia, joten sen voi pyytää anteeksi...

    Miksi olet noin kärkäs puhumaan siitä ajasta? Tyylisi on mitätöivää ja loukkaavaa, koska uskot itsekin vain kuulopuheita. En tosin pyydä uskomaan itseänikään. Ymmärtäisit olla vaiti!

    Olen ennenkin kirjoittanut tälle palstalle, että se vaatimusten tie on niin huono. Jollakin on saamattomia anteeksipyyntöjä.

    Antakaa anteeksi toisillenne ja unohtakaa. Niinkuin Kristuskin on anteeksiantanut teille, sellainen on Raamatun neuvo.

    Kun itse on paljon anteeksi saanut, sitä antaa avoimin sydämin toisillekkin anteeksi.

    Katkeralla sydämellä on raskasta vaeltaa.

    Ei sellaisiin asioihin kannata jäädä loppuelämäksi roikkumaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


käsi sydämelle! kirjoitti:

Joko 70-luvun henkisistä raakuuksista on tehty julkinen parannus ja anteeksipyyntö?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu