onko omenissani tauti

huvitus2

Huvitus-omenapuumme hedelmät (osa niistä) muuttuvat elokuun lopulla etenkin kärkipuoleltaan ikään kuin läpikuultaviksi. Kyseinen osa omenaa on vetisen pehmeää ja hyvin makeaa. Siemenkodasta tippuu joskus syötäessä vettäkin. Onko kysymyksessä jokin kasvitauti? Voiko kyseiset osat omenaa syödä tai mehustaa?

4

3386

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • parhaimmillaan

      tauti on siinä, että ne ovat kypsiä ja parhaimmillaan, joten masuun vain tai hilloxi

    • omenoista pitävä

      minun omenissa on sama vaiva, nimenomaan omenan kärkiosa muuttuu läpikuultavaksi ,vaaleaksi eikä ole omenan rakennetta vaan on pehmeämpi ja vetinen. Ja näyttää että se leviää laikuttain reunoiltaan kohti koko omenaa. Jos tarkkaan katsoo niin kuoressa on myös havaittavissa värin "haalistumista" tältä alueelta. Sait vastaukseksi että omena on vain kypsä - ei se ole oikea vastaus, sillä halkaistaessa omenan siemenet ovat vielä valkoisia. Uskoisin että kyseessä on tauti ,ja se ei ilmene kaikissa saman puun omenissa. Mietin myös, miten käyttää nämä omenat ja kuinka torjua.Kenelläkään tietoa asiasta?

      • ylikypsyys

        Minä olen varma että kyseessä on ylikypsyys ja kosteus. Meillä aiemmin kun valkeakuulas pääsi kypsymään liikaa, teki vastaavaa. Nyt kerättiin omenat hieman raakana pois.


    • JUURAKON HULDA

      VALKEA KUULA TEKEE SAMAA KUN ON OIKEIN HYVÄ JA AURINKOINEN OMENA VUOSI. KUN HAUKKAA NIIN SAA OIKEIN RYYSTÄÄ SITÄ MEHUA.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      246
      4071
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      128
      2343
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2006
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1491
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      968
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      129
      958
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      949
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      334
      881
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      867
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      790
    Aihe