Vuosi MTV/GoHomea

512 käyttäjä

Tuli vuosi täyteen 512 kbps liittymän käyttäjänä, tässä plussat ja miinukset. Laitetaan miinukset ensin niin noi plussat vähän lohduttaa:
- Toimitus viipyi järkyttävän kauan (kuukausia)
- Yksikään lasku ei ole ollut virheetön (vääriä summia, niitä ei ole edes lähetetty, niitä on lähetetty tuplana)
- 512 on vain teoriaa, maksimissaan ollut 400 kbps (tiedän, tiedän, teoriassa jne...)
- Olematonta tiedottamista
Teknisesti ongelmaton käyttöönotto
Käyttövarma, yhtään käyttökatkosta ei ole sattunut päiväsaikaan

4

1328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • e.t gohome

      samaa shit hommaa olen kohdannut kanssa!! otin soneran megasen ihan kiltisti ja loppuu se pullikointi gohome liittymässä.enkä kadu pätkääkää.ja paras juttu, sain tilaajalahjana digikameran ja nyt vaativat sitä takaisin, pitäsköhän lähettää se härskiä kuvia täynnä takas? siin on aparaattinne,pirä tunkkis!!!

    • ..GoHomesta

      Mulla on ollut GoHome nyt helmikuusta asti. Tilasin tämän joulukuussa ja vasta helmikuussa laittoivat toimimaan. No ensimmäiset ongelmat tulivat siinä että en saanut käytettyä adsl-modeemissa olevia palomuuri yms. toimintoja koska yhteyden pitää olla vain siltaava ja tämä siis ohittaa kaikki ne toiminnot mitä olisi mahdollista käyttää jos yhteys olisi "reitittävä". Eli hukkaan meni hienot toiminnot :-( Sain sentään sen toimimaan lopulta kun pari kertaa soittelin ja tivasin oikeita asetuksia adsl-modeemiin.

      Aikaisemmin vaihtoehtoina olivat vain modeemiyhteys (jota käytin) ja Soneran 256kbps adsl 48€/kk. 2004 vuonna vasta tuli tarjolle halvempi vaihtoehto joten otin sen kun ei parempaakaan tarjolla ollut.

      Se tässä on hyvää että tämä ei pätki samalla tavalla kuin modeemiyhteys pätki jatkuvasti. Eli se toimii. Mutta tuosta 512 kilobitistä ei kyllä näytä olevan netin nopeustestien perusteella käytössä kuin 430 kbps.

      Kesällä tuli ikävä yllätys kun sain laskun niin siihen oli lisätty jokin ihmeen tietoturvapaketti 5€/kk vaikka en sellaista ollut tähän liittymään tilannut. Minusta on todella törkeää että mennään lisäämään tuolla tavalla ylimääräisiä "palveluita" joista ei liittymää hankkiessa ole tehty sopimusta. No sen sain poistettua kun soitin sinne. Mutta monet eivät varmasti olisi huomanneet edes katsoa niin tarkkaan tuota tai olisivat ajatelleet että se on "pakko" maksaa :-(

      Viimeisin kiva yllätys on se kun tuli sähköpostiin viesti että "nopeutesi on tuplattu". Innostuin että onpas hyvä palvelu GoHomella kun tuplaavat nopeuksia, mutta nyt on jo kohta kaksi kuukautta tuosta viestistä eikä nopeus ole noussut ollenkaan vaan on edelleen 512kbps :-(

      Eli jos haluat hitaan ja vakaan yhteyden niin ihan ok. Minua tämä 512 nopeus on kyllä alkanut jo ahdistaa vaikka se aluksi tuntui todella huimalta harppaukselta verrattuna 56K modeemiin.

    • Maukka Perushaukka

      On se Welho vaan niin paras; käyt tekemässä sopimuksen ja saat saman tien mukaan modeemiosan, jonka voit liittää koneeseen ja verkkoon ja alottaa surffailun. Ei mitään kuukausien odotuksia eikä muutenkaan mitään ongelmia ainakaan itsellä oo ollu. Alun perin 2-megasen hommasin, HTV nosti sitten sen 3-megaan ja nyt on nostettu 6-megaan. Ja hyvin pelittää.

    • Saturn2006

      Itse olen ollut myös vuoden 512 kbps liittymän käyttäjä eikä ole ollut mitään ongelmia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      139
      7697
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      28
      2962
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      334
      1866
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      273
      1529
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      122
      1330
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1179
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1082
    8. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      996
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      21
      972
    10. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      82
      941
    Aihe