kertokaas ihmiset, miten teiän lippukunnis toimii vjn? oon jsut alottanu sampona meiän lippukunnas...
tottakai jokasel lippukunnal on omat tavat, mut haluun vaan kuulla, miten muissa lippukunnissa on.
vjn
6
729
Vastaukset
- partiotyttönen
Joo meillä vj-porukka (ja joskus lpkj) kokoonnutaan jokatoinen/jokakolmas viikko pitämään "palaveria" :D jotain me leikitään ja sitten käydään ajankohtaisia asioita läpi ja mietitään retkiä ja leirejä. Vähän riippuu! Sitten joskus meillä on omia vjn:n retkiä, yhen tai kahen yön. Ei kovin kummosta, eiköhän se ois tärkeintä että vj:t kokoontuis joskus yhteen ja "puisivat asiat halki"! :D
- Nimetön
meillä ainaki sit jokainen vj sai kertoo, jos oli ongelmii ja niit sit ratkottiin yhes. sampo kerto tulevista tapahtumista ja sit suunniteltiin riihitystä ja kaikkee muuta. olihan meilläki sit kaikkee höpöhöpöö, pelailtiin ja kaikkee muuta kivaa. tärkeintä siin kai on, et sä sampona pysyt kärryillä mitä vartioissa tapahtuu ja kannustat vartionjohtajii yms mukavaa;)
- maahinen88
Onko outoa jos lippukunnassamme ei toimi vjn? Lippukuntamme on pieni ja kaikki johtajat tuntevat toisensa. Pidämme yhteisiä johtajakokouksia joka toinen viikko. Toimitaanko jossakin muussa lippukunnassa näin?
- Marko__
Eipä tuo harvinaista ole, itsekin tiedän täältä päin useampia lippukuntia joissa toimitaan samoin. Lippukunnan johtajisto kokoontuu säännöllisesti ja silloin käsitellään niin hallituksen kuin ryhmienkin asioita vähemmän virallisella kaavalla.
Toisaalta noissa yhteisissä johtajakokouksissa on sekin etu, että johtajat näkevät toisensa ja kaikki pääsevät sanomaan mielipiteensä asioihin ja tieto kulkee kätevästi yms yms..
Isoissa lippukunnissa sitten taas erilliset johtikset on käytännössä toimivampia.
meillä on hyväks havaittu keino ja käytäntö se että meillä jn eli johtajaneuvosto n. kerran kuukauden ja jn:n jälkee kokoontuu vjn ja ljn, itte oon akela, ni mulle tuo aineki helpotusta se ettei mun tartte juosta jokapäivä kokouksii, mut sit taas se et oon akela häiritsee sitä et vjn on samaa aikaa enkä pääse sinne, ku pikkupakosta joudun vartiotaki vetämää apuna meiän uusille tytöille jotka ei oo ollu partiossa koskaa:) onneks saatii vj-kurssi kasaa nopeesti ja ens vkoloppuna sinne suunnataa:)
- näin..
eli vjn kerran kuussa. allotetaan leikillä ja sit yhteiset asiat, lopuks hartaus. retkiä n.4krt vuosi, upeitta tapahtumia, ei aina mitää ihmeellist toimintaa mut johtaja porukka tiivis ja kiva vaa jutella ja säätää. ei oo vastuus toisist ni voi ite vaa nauttii ja välil kokeilla omiakin rajoja eikä aina vaan järjestää sitä upeeta mahollisuutta vartiolaisille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191662
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991488Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36911Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29859Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38811Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50786Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43738Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37730Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56728Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37700