Kannattaako ostaa 9000 vm-90

Eli kysyisin asiantuntioilta kun ittellä ei vielä ole kokemusta kyseisestä autosta. Mitä hyviä ja huonoja puolia on? Kyseinen auto on Saab 9000 ja ajettu n.320tkm. ja hintaa on 4900€. Auto on automaattivaihteistolla joka on kyllä huollettu mutta siltä hieman mietityttää. Eli vinkkejä kaivattaisiin. Kiitos
5777
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

... kannattaa ainakin kokeilla! Meillä on vm -91 tonnari (CD) automaatilla ja ihan hyvin toimii, vaikka on ajettu 311 tkm.

Vapaasti hengittävä on ehkä joidenkin mielestä vähän laiska mutta olen kyllä kerennyt sen minkä tarvitseekin...

Käy itse kokeilemassa, silloin voi tutkailla autoa rauhassa ja muodostaa oman mielipiteen, se on kai ratkaisevampi kuin muiden mielipide, eikö niin...?

Samalla rahalla saa kyllä paljon vähemmän ajettuja j apienempiä autoja, mutta kuten sanottu, kokeile niin tiedät... minä kokeilin...

Äänestä
  • Älä pisti käsiäs paskaan itellä ollut kaksikin tuollasta autoa ja petyin kyllä pehemman kerran.

    Äänestä

En tiedä asiantuntijuudesta, mutta voin antaa käyttökokemuksia omasta tonnarista. Itselläni on 9000 vm-91, jolla ajettu n 230tkm. Autoni on mauaalivaihteistolla joten automaatin kestävyydestä en osaa sanoa. Seuraavia vikoja on eteen tullut: Katsastuksessa piti uusia etualatuennan kumipuslat (tyyppivika), vesipumppu meni talvella, jakopään öljyvuoto talven jälkeen (korjautui tiivisteen vaihdolla ja kannen kiristämisellä, tyyppivika). Tällä hetkellä vielä vikana on: rekisterikilven valo eikä kiinteä lisäjarruvalo pala eli johto luukun välissä on poikki. Muita suurempia autosta itsestään tulleita vikoja ei ole ollut..tietysti hihnanvaihto ym. Muita sattumuksia: ojaan ajo talvella josta n.14 tuhannen remppa mm. uusi taka-akseli, etuspoileri, lommojen oikominen, ABS-tunnistin ..Tässä yhteydessä selvisi sekin, että osia ainakin paikallisella Saab-huollolla on helvetin vähän..auto oli korjattavana yht n.3 viikkoa josta suurin osa meni osien tilaamiseen Ruotsista..muutenkin huollon työ oli ihmeellisen hidasta. Renkaan suuntaus oli päin peetä..kun eivät tajunneet uusia vannetta, jota sitäkin piti etsiä 3 päivää..No onneksi vakuutusyhtiö maksoi. Muuten autosta voi sanoa sen, että mukava ajaa maantiellä, omasta mielestäni 2,0 ei ole tehoton kun käyttää kaasua. Bensan kulutuksen saa yllättävän pieneksi maantieajossa kun kyseessä noinkin iso auto (7,2l/100 km). Eli kokonaisuus..hyvä iso auto, mutta pikkuvikoihin saa varautua sekä suht.kallisiin osiin ja huoltoon jos käyttää merkkikorjaamoja.

Äänestä

Itselläni on ollut CD 9000 turbo autom. jo seitsemän vuotta, ja en vielä ole tullut katumapäälle. Autolla on ajettu n.310 tkm ja suurin/kallein remontti oli kannentiivisteen vaihto. Myös etupyöränlaakereiden vaihto on pahuksen kallista. Mutta kun ne kerran vaihtaa, niin eiköhän taas 300tkm niillä mene. Bensa ei saa loppua tai muuten pumppu voi saada kipeää.(n.2000 vanhaa markkaa) Koeaja turbo ja ilman, niin valitset ehdottomasti TURBON. Teho ero on huomattava, vaikka sitä tarvitsee harvoin. Autom.vaihteiston rikkoutumista ei tarvitse pelätä sillä käytettyjä laatikoita on hyvin tarjolla. Polkuautot erikseen. Bensan kulutus on hiukan kova, mutta jalasta on sekin kiinni. OSTA CD 9000 TURBO JA NAUTI VALIOLUOKAN AUTOSTA, vakioluokan auton hinnalla.

Äänestä

Olen itse hankkinut 9000 2.3T automaatin vm 90 noin puoli vuotta sitten.
Remonttia on pitänyt tehdä noin 1200 eurolla: ilmastoinnin kunnostusta, ruostereikiä, maalausta.
Välillä tuntuu hyvältä ja välillä taas alkaa hirvittää, kun kuulee tai näkee netissä mahdollisia edessä
olevia korjauksia.
Ruosteesta: tutki takapyörien takaa lokasuojien alaosat sekä takalokarien reunat ja CD:ssä bensatankin täyttöputken ja lokasuojan välinen kohta, se täyttyy
helposti kuralla ja pehmentää lokarin yläpuolelta.
Ovien alareunat kumilistojen takaa.
Kuitenkin tonnari tuntuu vankasti rakennetulta autolta, joten jos vain kone kestää, niin taidan ajaa pitkäänkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pasi kirjoitti:

Eli kysyisin asiantuntioilta kun ittellä ei vielä ole kokemusta kyseisestä autosta. Mitä hyviä ja huonoja puolia on? Kyseinen auto on Saab 9000 ja ajettu n.320tkm. ja hintaa on 4900€. Auto on automaattivaihteistolla joka on kyllä huollettu mutta siltä hieman mietityttää. Eli vinkkejä kaivattaisiin. Kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu