En ole ikinä kuullutkaan et vajaatoiminnassa pitäisi välttää joitain ruokaaineita ja joitain taas pitäisi syödä.3vuotta sairastanut vajaatoimintaa ja olen siihen syönyt sitä thyroksia vai mitä se nyt onkaan (en jaksa lähteä katsomaan mitä purkin kyljessä lukee)Onko muka jollain ruokavaliolla jotain väliä jos kaikki on hyvin kun napsii pillerin päivässä ja arvot ok?
Nyt meni yli..
vajaatoiminta
262375
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
parempi, jos ei tarvitsisi pillereitä popsia ollenkaan?
Mitäs muuta ajattelit et vois tehdä? Pikku pakko syödä pillereitä et pysyis jollain tavoin kunnossa..Tuskin ruokavalio auttaa siihen et ei tarttis syödä pillereitä?
ruokavalion muutosta, voisit päästä pillereistä eroon.
Mä en usko mihinkään ruokavalio juttuun kuten en siihenkään et usko jumalaan parantaa..höpö höpö juttua molemmat.
Voit syödä itsesi terveeksi tai sairaaksi, mutta sun pitää kuitenkin syödä. Jumalalla ei tässä ole mitään tekemistä.
Nyt mennään ojasta allikkoon..
sitten menet, jos sulla muuta paikkaa ole
Nytkö tämä kaistapää Kiril jo täälläkin jakaa neuvojaan. Onkin jo ollut riesana tuolla painonhallintaosastolla jo jonkin aikaa. Ilmeisesti taas päässyt iltavapaille tms.
Täälläkin taas olen, enkä riesana vaan onnen tuojana, kaistapäät on muualla, katso peiliin.
No kerrohan aikasi kuluksi lisää tästä palstan aiheesta eli kilpirauhassairauksien hoidosta, kun oletat niistä tietäväsi.
Itsellesikö tältä onnea etsit, sillä muille sitä et ainakaan to luuloistasi huolimatta. Olet siis "iltavapaalla"?
Meillä on eri peili kuin sinulla. Ei täällä näy kaistapäitä.
vähähiilihydraattiseen ruokavalioon voit päästä eroon lääkkeistä.
Siinäpä meillä neuvo. Varmaan annat takuun tuolle ohjeellesi. Henki hengestä?
Voi olla että joissain tapauksissa ruokavaliolla ja muutenkin terveillä elämäntavoilla päästään eroon lääkkeistä. Mikään ruokavalio ei kuitenkaan korvaa kilpirauhasen tuottamaa tyroksiinihormonia. Jos kilpirauhanen ei sitä syystä tai toisesta tuota niin sitä on saatava muualta - siis lääkkeenä. Ruoka-aineet voivat hidastaa tai kiihdyttää kilpparin toimintaa, jos kilppari vielä on olemassa ja toimii. Autoimmuunin tulehduksen tuhoama tai leikkauksen takia kokonaan poistettu kilppari ei ruokavaliosta virkisty.
Olet Kiril innokkaasti ennenkin antanut ruokavaliovinkkejä kilpirauhasen vajaatoimintaa sairastaville. On hyvä että ihmisellä on näkemystä ja sitä rohkeasti ja perustellusti voi esittää. Kun kyse on tyroksiinin puutteesta ei vähähiilarinen ruokavalio sitä korvaa. Ikävä kyllä.
Muuten olen sitä mieltä että jos lääkitys on kohdallaan ja ihminen voi hyvin ei ole tarpeen stressata itseään ruokien valikoimisella. Mutta ellei siitä ota stressiä, siitä voi olla oman hyvin voinnin ylläpitämisessä hyötyä.
On paljon helpompaa syödä pieni tabu päivittäin koko elämän ajan (on sitä paitsi tosi halpaa) kuin miettiä päänsä puhki, mitä saa syödä ja mitä ei, eikä silti välttämättä parantuisi vajaatoiminnasta. Tyroksinin syöminen ei ole sen ikävämpää kuin vitamiinipillerienkään.
että ruokavaliolla ei kilpirauhasen vajaatoimintaa paranneta vaikka tahto olisi kuinka luja.
Pitäisi syödä jokin tabu, kun voi syödä ihan kunnon ruokaakin ja tulla terveeksi.
ja pahasti jostain. Sinun kannattaisi nyt ruveta syömään jotain tabuja ja jättää ne turhat pohdiskelut pois.
Mikä on se ruoka, joka saa poistetun kilpirauhasen tuottamaan ihmiskehoon kilpirauhashormonia?
Odotan edelleen vastaustasi, Kiril.
tulee suun kautta ja sun kannattaisi miettiä ruokavalion muutosta.
tarttuu sukupuoliteitse ja niitä riskejä voi myöskin omalla toiminnallaan vähentää.
osa tarttuu sukupuoliteitse, mutta nyt ollaan ruokapuolella ja keskustellaan mitä suun kautta tulee sisään.
Kiril hyvä, etkö siis tiedäkään, mikä ruoka saisi poistetun kilpirauhasen edelleen tuottamaan keholle sitä hormonia.
Kerro vielä, mikä on se ruoka, joka sen kilpirauhasen tuhosi.
Turha sinun on tässä vaiheessa kertoa, että se tauti on suun kautta tullut ja aiheuttanut kilpirauhasen poistamisen. Kerro se ruoka!
Vai onko niin, että meidän kaikkien Kiril ei tiedä?
Kerro jo vastaus, Kiril!
Muuten uskon, että olet ihan oikeasti tyhmä.
(melkein jo luotin sinun teeseihisi...)