Onkohan jossain tehty kattavaa tutkimusta (julkisen) alastomuuden vapaudesta ja yleisyydestä eri maissa? Ja ellei ole, kiinnostaisiko ketään tehdä? Ehkä jonkunlaisen indeksinkin mittaaman tätä? Tuntuma on että muslimimaat olisivat niitä vähiten vapaita mutta missä eniten vapaata?
Alastomuuden vapaus eri maissa
Mika_El
1668
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
”Onkohan jossain tehty kattavaa tutkimusta (julkisen) alastomuuden vapaudesta ja yleisyydestä eri maissa? ”
Keskeisen Euroopan kohdalla tutkimus on tehty. Se käsittelee Saksan vanhinta Naturismin osaa Wahre Liebe - FKK International. Ohjelma on Saksalaisen kanavan tuotantoa Wa(h)re Liebe jota toimittaa Lilo Wanders. Se voi tilata http://www.amazon.de/exec/obidos/ASIN/B0000DG9JN/ref=pd_ecs_d_b_a/028-4030157-8766107
”Tuntuma on että muslimimaat olisivat niitä vähiten vapaita mutta missä eniten vapaata?”
Muslimi ja Arabikulttuurit on kireitä, niissä ei hyväksytä alastomuutta.
Saksa, Ranska, Itävalta, Italia, Sveitsi on keskeisen Euroopan vapaita maita, niissä joka toinen tutee olevansa tutkimuksen mukaan Naturisti. FKK-keskustelun http://www.nacktlaeufer.de/ sivupalkista olevista tallenteista saa hyvän kuvan miten Naturismi toimii keskeisessä Euroopassa.