tularista...kaikki ok?

laydee

Uros liskon hännässä on jo kauan aikaa ollut sellainen valkoinen juova/ läikkä...luulin sitä ensiksi jonkin kiima jutun merkiksi...mutta kun se on ollut ainakin viikon jo...ja uros tuntuu välillä kipristelevän sitä häntää...? onko kaikki hyvin??

3

290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joonas @ Sammakkolampi.net

      Vaalea juova hännässä on (esimerkiksi) miekkahäntätulilliskolla merkki siitä että koiras on lisääntymisvalmis. Kun väri kerran tulee, ei se välttämättä häviä sieltä hännästä koskaan. Korkeintaan vähän haalenee toisinaan.

      Hännän "kipristely" kuulostaa niiltä liikkeiltä joita koiras hännällään lisääntymisaikaan tekee naaraan suuntaan (ja joskus yksinäänkin).

      Eli salamanterillasi on kaikki hyvin. Niin hyvin että se on valmis lisääntymään :-)

      • laydee

        Onneksi kyse olikin vain siitä sitten!:) toivottavasti ne tekisivät pian pikku tulareita :P että pääsisi kokeilemaan niiden kasvattamista :)

        Kiitos paljon!


      • ???

        mies hankki tuliliskoja ja yritän vähän saada tietoa niistä.. ja huomasin juuri läiskät hännässä ja mietin onko jokin vialla!onneksi löyty vastaus!kiitoksia!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4542
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2543
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      175
      1725
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      260
      1592
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1460
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      122
      1347
    7. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      9
      1277
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1269
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      76
      1242
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      996
    Aihe