tularista...kaikki ok?

laydee

Uros liskon hännässä on jo kauan aikaa ollut sellainen valkoinen juova/ läikkä...luulin sitä ensiksi jonkin kiima jutun merkiksi...mutta kun se on ollut ainakin viikon jo...ja uros tuntuu välillä kipristelevän sitä häntää...? onko kaikki hyvin??

3

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joonas @ Sammakkolampi.net

      Vaalea juova hännässä on (esimerkiksi) miekkahäntätulilliskolla merkki siitä että koiras on lisääntymisvalmis. Kun väri kerran tulee, ei se välttämättä häviä sieltä hännästä koskaan. Korkeintaan vähän haalenee toisinaan.

      Hännän "kipristely" kuulostaa niiltä liikkeiltä joita koiras hännällään lisääntymisaikaan tekee naaraan suuntaan (ja joskus yksinäänkin).

      Eli salamanterillasi on kaikki hyvin. Niin hyvin että se on valmis lisääntymään :-)

      • laydee

        Onneksi kyse olikin vain siitä sitten!:) toivottavasti ne tekisivät pian pikku tulareita :P että pääsisi kokeilemaan niiden kasvattamista :)

        Kiitos paljon!


      • ???

        mies hankki tuliliskoja ja yritän vähän saada tietoa niistä.. ja huomasin juuri läiskät hännässä ja mietin onko jokin vialla!onneksi löyty vastaus!kiitoksia!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      192
      2010
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      129
      1104
    3. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1063
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      21
      795
    5. Mitä muistoja teillä on kaivatusta?

      😇
      Ikävä
      58
      786
    6. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      33
      700
    7. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      628
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      175
      574
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      538
    10. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      9
      522
    Aihe