Tulen teko taulalla

Roman.Durak

Fst:llä tuli muutama tunti sitten ohjelma, jossa tyyppi teki nuotion taulalla ja sytytysraudalla. En nähnyt ohjelmaa kuin pätkän. Onko joku teistä tehnyt tulet taulakäävän avulla? Miten iso hommma? Mitä huomioitavaa?

http://www.metla.fi/pa/elamanmaki/taulut/vtaulu12.htm

8

4914

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • diefenbaker

      Taulan tekemisessä on melkoisesti työtä. Olen sen kerran väsännyt enkä edes tarkkaa muista työvaiheita. Alussaa piti kääpää säilyttää jonkin aikaa vedessä (muistaakseni tai sitten se oli olosuhteiden pakosta), sitten vaan alettiin kuoria ja siinä sitä hommaa olikin. Käytin erilaisia puukkoja eikä mikään tuntunut hyvältä. Jossain vaiheessa piti ne pillitkin repiä pois. Lopulta kääpä nuijittiin kumivasaralla (tuskin ihan perinnetietoisen työkalu) littanaksi.

      Tuli taidettiin tehdä ilman rikkiä ja oli melkoisen hankalaa. Sori että neuvot on näin hataria; kyselen kurssikavereilta jos he muistaisivat paremmin.

      Tuolla perinnetulentekomodulilla tuli ainakin itselle selväksi, että tulitikut ovat uskomattoman nerokas keksinto :-) .

      • kun on

        välineet. Jossain kirpputori tyyppisessä joulumyyjäis tapahtumassa oli saatavana välineet; puukon tapainen työkalu ja sauvamainen tanko (1cmx10cm) josta vuoltiin hehkuvia säkeneitä. Näin; herkästi syttyvien, esim. tuohi tms asetettiin alustalle ja vasemmalla kädellä sauvaa painettiin tuohiin pystyssä asennossa. Oikealla kädellä "vuoltiin" säkeneitä ylhäältä alaspäin, jolloin kuumat säkenet sytyttivät tuohet vähitellen. Valmistaja oli muistaakseni Etelä- Keski-Pohjanmaalta. Valitettavasti en muista enempää. Onnea.


      • tpn
        kun on kirjoitti:

        välineet. Jossain kirpputori tyyppisessä joulumyyjäis tapahtumassa oli saatavana välineet; puukon tapainen työkalu ja sauvamainen tanko (1cmx10cm) josta vuoltiin hehkuvia säkeneitä. Näin; herkästi syttyvien, esim. tuohi tms asetettiin alustalle ja vasemmalla kädellä sauvaa painettiin tuohiin pystyssä asennossa. Oikealla kädellä "vuoltiin" säkeneitä ylhäältä alaspäin, jolloin kuumat säkenet sytyttivät tuohet vähitellen. Valmistaja oli muistaakseni Etelä- Keski-Pohjanmaalta. Valitettavasti en muista enempää. Onnea.

        kuvailemasi väline on ruottin armeijan kehittämä magnesiumpuikko, josta raavitaan kipinöitä... toimii kaikissa olosuhteissa ja on pirun tehokas,,, itellä ollut useampia, enkä nykyisin retkeillessäni muita tulentekovälineitä kannakkaan mukanani...


        ps. Tupakan sytytys voisi olla hiukan hankalaa tuolla välineellä, mutta en tupakoi, joten eipä hätää...


      • diefenbaker
        tpn kirjoitti:

        kuvailemasi väline on ruottin armeijan kehittämä magnesiumpuikko, josta raavitaan kipinöitä... toimii kaikissa olosuhteissa ja on pirun tehokas,,, itellä ollut useampia, enkä nykyisin retkeillessäni muita tulentekovälineitä kannakkaan mukanani...


        ps. Tupakan sytytys voisi olla hiukan hankalaa tuolla välineellä, mutta en tupakoi, joten eipä hätää...

        Löysin aivan uudet ohjeet:
        http://www.keskiaika.org/kirjasto/ctaula.htm

        Larp-keskusteluissa jotkut kertoivat käyttäneen liotukseen soodaliuosta syttymisherkkyyden lisäämiseksi.


      • sytkäri

        Tietenkin tuollainen taulajuttu on paikallaan siellä retkeillessä, kun iskee tilanne, ettei ole parempaa tekemistä, mutta tositarkoitukseen tulentekemiseksi suosittelen Coltin sytytintä.
        Tuosta välineestä on kertynyt 40 vuoden kokemus tupakka miehenä, eli merkki on se paras.

        Colt sytytintä kuljetat paidan rintataskussa lämpimässä, niin se pelaa silloin, kun tulta tarvit, eikä maksa paljon ja varmuuden välttämiseksi repussa voi olla toinen varalla.

        Kuvitteleppa, kun uit purossa ja varusteesi kastuu.
        Colt sytytin kuivaa suht nopeasti ja pystyt sillä tulet tekemään, muut menetelmän on tuossa vaiheessa menetetty.

        Nämä taulat ja piikivet on valmistettu myötäväksi äkkinäisille ja saksalaisturisteille matkamuistoiksi.


    • atal

      Näin saman ohjelman.Kaveri vuoli ensin sen käävän kovan yläpinnan pois ja sitten ne pillikkeet sieltä alapuolelta.Sit se keitti sen jäjelle jääneen osan koivuhiilestä ja vedestä tehdyssä sotkussa retkikeittimessä,n.10 minsaa.
      Sen jäkleen nuijitaan pehmeäksi levyksi ja kuivataan.Otetaan sopiva pala taulaa ja piikiven pala,taulaa voi pitää joko kivenpalan alla tai päällä,kunhan taulapalan reuna tulee siihen kohtaan kiven reunaa,josta aiot kipinän iskeä.Minulla on ihan sitä vasten tehty kalkku-niminen lyönti-rauta.joskus menee yhdellä kertaa,joskus täytyy muutama kerta napauttaa,että saa kipinän taulaan.Sitten vaan puhallellaan hehkua isommaksi ja pannaan tuohikiehkuraan,jonka sisällä on katajan kuivaa kuorta.taas puhallellaan ja kohta on nuoyio kuumana! Kiva konsti ja säväyttää kivasti sopivassa tilanteessa!!!

    • perchpike

      Taulakäävän alaosaa (itiöosa,käännä kääpä nurin )raavitaan tai hierretään,esim. puukonkärjellä,jolloin syntyvään vakoon muodostuu itiöpurua sekä -hierrettä. Hierrepuruun lisätään edellisvuoden kuivaa, kuollutta heinäsilppua ja/tai katajan kuivunutta pintakuorta. Sytytysraudalla isketään kipinät syntyneeseen sytykekasaan ja kun kipinä on tarttunut, eli savua alkaa nousta, puhalletaan varovasti sytykekasaa. Varaa jo valmiiksi sopivia risuja tai oksankiehisiä käden ulottuville ruokkiaksesi tulta suuremmaksi.
      Jos käytät katajaa niin älä VUOLE runkoa vaan RAAPUTA varovasti puukonterän reunuksella, jolloin kuori ei vahingoitu eikä sienitauteja kantavat itiöt pääse pesimään katajaan.
      Ennenmuinoin metsästäjät kantoivat märkään sammaleeseen kiedottua,kytevää taulakääpää mukanaan.Se voi kyteä useita tunteja. Seuraavalle leiripaikalle tullessaan he vain puhalsivat kytevästä käävästä itselleen tulet. Käävän alkaessa olla lopussa he valmistivat uuden käävän jo valmiiksi tulen säilyttämistä varten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      71
      3105
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2875
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      51
      2115
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1575
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1349
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1338
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1301
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1273
    9. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      18
      1270
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1232
    Aihe