Hei!
Olen 28 -vuotias, ensimmäistä raskautta suunnitteleva nainen. Minulla on todella korkea verenpaine, johon olen syönyt verenpainelääkkeitä. Nykyisiä lääkkeitäni ei saa missään nimessä raskaana ollessa käyttää. Lääkärin mukaan mitään verenpainelääkettä ei ole turvallista käyttää raskauden aikana, koska niistä on aina sikiölle haittaa.
Olenkohan maailman ainoa ihminen, joka kärsii korkeasta verenpaineesta ja haluaa tulla raskaaksi? Onkohan oman lapsen saaminen missään olosuhteissa edes mahdollista? Kokemuksia kaivataan
Korkea verenpaine ja raskaus
7
1800
Vastaukset
- ....
Hei!
Raskauden aikana voi käyttää verenpainelääkitystä, mutta vain tiettyjä lääkkeitä. Mm. Albetol-niminen lääke on ehkä yleisin raskauden aikana käytettävä. Hoito tulisi vain suunnitella hyvissä ajoin ja lääkkeet vaihtaa "sikiöystävällisempiin". Näistäkään lääkkeistä ei varmasti voida tuntea kaikkia sikiöhaittoja, mutta toisaalta kuinka monesta lääkkeestä näin on?
Onko sinulla voimakas sukurasite, vai onko tutkittu, voisiko korkea verenpaineesi johtua jostakin muusta, mahdollisesti piilevästä sairaudesta? Nuorella ihmisellä ei verenpainetauti ole niitä yleisimpiä, siksi kysyn.
Jos oma lääkärisi väittää, ettei raskauden aikana voi verenpainelääkitystä käyttää, sinuna vaihtaisin lääkäriä. Ainahan voit ottaa yhteyttä äitiyspoliklinikalle/neuvolaan, jossa osataan ohjata eteenpäin. Tärkeintä on että saat oikeat lääkkeet ennen raskauden alkamista.
Oman lapsen saaminen tältä osin on siis täysin mahdollista, onnea vaan yrittämiseen!!- elintapaäiti
muuta ensin elintapojasi, jätä kahvi vähemmälle, suola vähemmälle, vähennä punaista lihaa, lisää hedelmiä ja kasviksia ja leipää, jätä tupakka vähälle ja alkoholi mielellään kokonaan pois.. Kokeile ensin tätä luomuhoitoa ja sitten vaihda lääkäriä ja lääkettä.
Mulla on korkea verenpaine ja raskaus-aikana olin tarkkailussa ja loppuajan "hiihtelin" sairaalassa.
Kysy tuota "luomuhoitoa" siis ruokavaliomuutosta vaikkapa ravitsemusterapeutilta, sieltä saat kunnon ohjeet asiasi hoitoon.
ps. synnytys sujui ihan hyvin paineista huolimatta, jännitti tietenkin kovasti, mutta hyvää huolta ne sairaalassa pitivät toimituksen aikana. - testattu?
elintapaäiti kirjoitti:
muuta ensin elintapojasi, jätä kahvi vähemmälle, suola vähemmälle, vähennä punaista lihaa, lisää hedelmiä ja kasviksia ja leipää, jätä tupakka vähälle ja alkoholi mielellään kokonaan pois.. Kokeile ensin tätä luomuhoitoa ja sitten vaihda lääkäriä ja lääkettä.
Mulla on korkea verenpaine ja raskaus-aikana olin tarkkailussa ja loppuajan "hiihtelin" sairaalassa.
Kysy tuota "luomuhoitoa" siis ruokavaliomuutosta vaikkapa ravitsemusterapeutilta, sieltä saat kunnon ohjeet asiasi hoitoon.
ps. synnytys sujui ihan hyvin paineista huolimatta, jännitti tietenkin kovasti, mutta hyvää huolta ne sairaalassa pitivät toimituksen aikana.Kilpirauhasen liikatoiminta tietääkseni kiihdyttää elintoimintoja, nosta verenpainetta ja sydämen sykettä. Vajaatoiminta taas panee kaikki toiminnot toimimaan vähään vajaateholla. Onko testattu? Et ole maailman ensimmäinen verenpaineesta kärsivä nainen, mutta tietääkseni korkea verenpaine lisää riskiä saada raskausmyrkytys, joten sen suhteen raskauttasi tulee seurata muita tarkemmin.
- Onni
Hei!
Kiitoksia kaikille viesteistä ja lohduttavista tiedoista!
Verenpainettani on tutkittu eikä muuta syytä löydy kuin todella vahva sukurasite. Lukemani oli toistuvasti 200/130 ja "ennätys" on 210/140 eli todella korkeasta verenpaineesta on kyse. Elämäntapojen suhteen on hieman lohdutonta se, että en ole ikinä tupakoinut, alkoholia en käytä enkä myöskään kahvia enkä teetä, kolesteroliarvot oli täysin normaalit ja muutenkin on terveelliset elämäntavat.
Olen syönyt Micardisplus -nimistä lääkettä ja se on laskenut verenpaineeni lähes normaaliin lukemiin. Nyt kuitenkin selvisi, että kyseinen lääke aiheuttaa sikiökuolemia eikä sitä saa missään tapauksessa käyttää raskauden aikana. Kävin netissä lääkeoppaasta katsomassa 165 eri verenpainelääkkeen tuoteselosteen ja se oli aika lohdutonta luettavaa. Suurin osa lääkkeistä oli sellaisia, että niitä ei missään nimessä saanut käyttää raskauden aikana ja vain muutamissa oli maininta, että ei suositella raskauden aikana, mutta lääkäri voi sitä tapauskohtaisesti kuitenkin myöntää. Tuntuu todella ahdistavalta, että käyttämäni lääkkeet olisivat hengenvaarallisia lapselleni tai aiheuttaisivat hänelle vakavia vammoja. Jo pelkkä ajatuskin kauhistuttaa...
Mutta. En jätä asiaa tähän, vaan hakeudun äippäpolille.
Kiitos vielä kerran ihanista viesteistä!- vielä
ONNEA MATKAAN!
- Minna
Hei!
Minä kärsin myös korkeasta verenpaineesta, taustalla sukurasite. Älä turhaan huolehdi lääkityksestä, Albetolia voi huoletta käyttää raskauden ajan,ei mitään vaaraa sikiölle, se on kysytty sisätautilääkäriltä!! Onnea matkaan ja voimia! T. 2 ihanaa lasta synnyttänyt, 3 haaveissa... - Myös
verenpainelääkkeet v.2002. Söin aluksi Albetolia, mutta se muuttui ei kela korvattavaksi lääkkeeksi huhtikuun alussa. Omasta pyynnöstä lääke vaihdettiin , nyt syön Adalat Oros 30 mg- lääkettä. Sitä on ainakin 60 mg vahvuista ja mielestäni myös 90 mg vahvuista. Lääkäri meinas ettei 30 riitä mutta hiehosti on riittänyt. Tsemppiä sulle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t734416- 332511
- 402324
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin211815Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401672Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251552- 811536
- 1491346
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..221243Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901145