Ei mulla muuten mitään ole niitä vastaan, mutta ilmeisesti yleistä asevelvollisuutta eli palkatonta pakkotyötä aiotaan jatkaa niin kauan kuin niissä henki pihisee. Kyllähän niitä jo niitetäänkin mutta viimeiset lähtee ilmeisesti vasta parinkymmenen vuoden kuluttua. Toivottavasti Suomen siirtymistä länsimaaksi ja yleisen miesten asevelvollisuuden lakkauttamista ei tarvi ihan niin kauan odottaa.
menkää jo sotaveteraanit
odottavan aika
9753
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
isomies, munat ja kaikkea.. stop crying and go to army.
tai muuten vaan viiraa pahasti päässäsi!!!!
Ilman veteraaneja meillä ei olisi näin hyvät olot Suomessa. Revi siitä. Opettele vähän kunnioittamaan vanhempia ihmisiä, jonain päivänä olet sitä itsekin, vaikkakaan et varmaan sotaveteraani.
pitäisi tehdä juuri niinkuin vanhat parrat haluaa. Jos heillä on ollut kurjaa nuoruudessaan (ei tietenkään heidän syynsä se sota ollut) niin miksi jälkipolvia pitää siitä rangaista? Maailma on muuttunut 60 vuodessa niin paljon, että loputon meuhkaaminen sotimisesta voitaisiin korvata jollain hyödyllisemmällä. Jos ainut perustelu asevelvollisuudelle ja maanpuolustukselle on kunnioitus veteraaneja kohtaan niin mennään aika paljon metsään
Aika jännä juttu miten muissa Euroopan maissa sotaveteraaneja pystytään kunnioittamaan myös ilman yleisen asevelvollisuuden ylläpitämistä, miksi sama ei onnistuisi myös meillä suomessa.
Kai jokainen voi arvostaa sotaveteraaneja vaikka ei itse menisikään armeijaan.
Siis luuletteko te taulapäät todellakin, että asevelvollisuutta ylläpidetään sotaveteraanien mieliksi? Voi taliaivot sentään.
"viimeiset lähtee ilmeisesti vasta parinkymmenen vuoden kuluttua."
Ja vitut lähtee.
Sitkeimmät elävät vielä yli 30 vuotta(110 )!!!
Mä olen sun kanssas täysin samaa mieltä. Ei mullakaan varsinaisesti mitään ole niitä vastaan ja itsekin olen kohta jo kolmekymppinen mutta vituttaa silti. Koskaan en ole latin latia antanut sotaveteraanikeräykseen, enkä koskaan tule antamaan. Mun ja monen kaverin mielestä niiden perseitä nuollaan liikaa! Olis aika jo loppua!
No eihän sitä asevelvollisuutta veteraanien takia säilytetä. Mistä olet sellaista saanut päähäsi?
kaasu kammioon kaikki.