Alkava dementia?

...............

Olemme asuneet rivitalo kaksiossa noin kolme vuotta. Seinänaapurina on koko tämän ajan ollut vanha mies (n 80 v) ominen vinkeineen (autoileva mies, jalkoja löytyy...). Alkuun nämä hänen kyyläilyt ja "tikusta asiaa" tekemiset huvittivat. Nyt alkaa huumori olla kovilla. Naapurin horisko on ottanut kohteekseen minut. Huutanut muutaman kerran oven raosta suu vaahdossa perkelettä sun muuta; enkö tiedä että on ihmisten nukkumaan meno aika? Käski sammutaa sen saatanan mölisijän meiltä, jotta ihmiset saa olla rauhassa. Olin tulossa iltavuorosta klo 22 aikoihin, meillä oli huusholli tyhjänä, mitään ääntä päästävää laitetta ei ollut päällä.

Naapuri kuulee omituisia hurinoita ja mörinöitä meiltä, ei kuitenkaan osaa sanoa mistä päin asuntoa äänet kuuluvat, mutta meiltä ne kuulema tulevat. Olen muutaman kerran pyytänyt tulemaan meille toteamaan äänen lähteen, mutta turhaan, paiskaa vaan ovensa vihaisesti kiinni. Naapuri käyttäytyy muutenkin epäilevän oloisesti meitä kohtaan, kaupasta tullessa nokka näkyy oven raosta, kurkkii väliaidan yli meidän puolelle, takapihalla ollessamme ramppaa jatkuvasti omalla takaovellaan. Tänä kesänä jostain syystä jäi grillailut väliin.

Olemme molemmat alle 3-kymppisiä, omasta mielestämme toiset huomioon ottavia vuokralaisia. Alusta alkaen olemme koittaneet huomioida pyykin pesun ajankohdat, siivoukset sun muut kulkemiset. Teemme molemmat tällä hetkellä kolmivuorotyötä. Naapurin terveys on vain alkanut mietityttämään. Onko hällä pälli leviämässä vai dementia alkamassa, kun käyttäytyminen on muuttunut tälläiseksi. Mihin tälläisessä tapauksessa otetaan yhteyttä, asuntotoimistoon vai kotisairaanhoitoon? Mielestäni naapurin luona ei käy kotihoito tms. Kolmen vuoden aikaan naapurin luona ei ole tainnut vierailla ylipäätänsä kukaan.

Omakotitalon osto on alkanut tulla ajankohtaiseksi....

6

1075

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sosiaalitoimeen

      niin selvittävät todellisen tilanteen. Älä puutu mitenkään hänen tekemisiin ja sanomisiin.

      • vaanen

        Sossuun tosiaan yhteys. Kohtahan ukko polttaa talon tai jotain muuta. Alkaa olla seniili ja näkee pikku-ukkoja.


    • kisss

      Mekin jouduimme muuttamaan pois, koska naapurissamme asuva vanha eläkeläisnainen kyttäsi ikkunassaan meidän menojamme ja syöksyi jatkuvasti ovestaan laukomaan herjauksiaan. Pihalla hän huuteli perääni. Tosi kammottava tapaus. Siloin mietin, että mikä instanssi näitä vanhuksia valvoisi ja heidän yksin asumistaan. Kukaan ei hänellä koskaan käynyt. Meidän perheemme kyttäys oli hänen ainoa huvinsa. Sen vielä jotenkin kestin, että hän kiusasi minua, mutta sitten kun hän siirtyi kiusaamaan poikaanikin, niin mittani tuli täyteen. Onneksi pääsin pois sieltä. Tosin kalliiksi se tuli ostaa uusi asunto, mutta nyt on ainakin rauha eikä kukaan vahdi ja kyttää.

    • j.a.

      Alkaa mökkihöperyys jo näkyä. ollut jo niin kauan jo yksin terveys alkaa jo paiaa fyysisesti, sisätautipuolelta sekä henkisesti....Kotihoidon asiakas jos ei ole ei auta ottaa yhteyttä, koska eivät asialle mitään voi eiväkä ehdi. suomen sos. ja terv. puoli on vedetty ihan äärirajoille. Sosiaalitoimisto taitaa tosiaan olla järkevin ratkaisu, miksei myöskin lisäksi taloyhtiö, vuokranantaja....ei ihan tervepäinen ihminen enään ole, lievää psyyketaustaa tai alzheimerin tauti (muistipohjainen sairaus johon esim. voisi sopia), poissulkea ei myöskään voi siis skitsofreniaa, kun harhoja on, joka ei mitenkään harvinaista ole että huomataan vasta näillä esimerkeillä...
      oikea lääkitys vanhukselle ja kotihoito rinnalle jos ei pitkäaikaiskuntoinen ole....

    • Anonyymi

      Meillä kans seinänaapurissa joku jota ei koskaan näy, ei avaa ovea jos sattuu olemaan asiaa. Jne. Ei ole edes varma onko siellä ketään. Ehkä joku mielenterveysongelma tai hyvin vanha ihminen.
      Oli sitten uutena vuotena ilmestynyt lappu postilaatikkoon 😬 vaikka on ihan normaalia että silloin paukkuu..

      Nyt olen pistänyt merkille että vaikka olisi aivan hiljaa hiljaisuuden aikana niin tämä hakkaa patteria tai seinää niin että siihen yöllä herää. Vanha rivitalo ja vanhat putket myös. Elää vissiin yöllä kun laskee vettä öisin paljon.. jotain ongelmia on päässä. Eli kuulee jotain.
      Oudoint vaan kun ei edes tiedä kuka siellä asuu. 😅 Joskus ja jouluna käy jotain ihmisiä mutta ei ota selvää onko ne asukas vai ulkopuolinen.

      • Anonyymi

        Ja toisen puolen seinänaapuri ei kuule mitään. XD suomalaiset ja suomalaiset naapurina on niin katkeria ja ärsyttäviä.

        Sairaudet erikseen toki. Mut on se vaan itselle kurjaa jos siitä valitetaan eteenpäin että metelöit mutta et ole ollut edes kotona ko aikana tai nukkunut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      67
      1084
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1054
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      22
      902
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      62
      852
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      124
      825
    6. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      134
      817
    7. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      57
      735
    8. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      26
      710
    9. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      16
      685
    10. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      666
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      620
    12. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      617
    13. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      82
      596
    14. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      127
      592
    15. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      592
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      48
      590
    17. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      580
    18. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    19. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      563
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      11
      549
    Aihe