BMW:n 2,5L 12v moottorin virityksen asiantuntijat vastatkaa. Kerron nyt hieman mitä oman bmw:ni koneelle on tehty. Ensinnäkin se on porattu 2.0L -> 2,5L. Kaikki alapäässä on uutta: männät, kiertokanki, laakerit, tiivisteet ym. Vakio kaksilitraisen kansi on ollut virtauspenkissä ja siitä on otettu kaikki irti (virtaavuus 280hv). Kanteen laitettu 2,5L venttiilit, koneistettu ja kaikki laakerit ym. uusia. Kannessa myös Grane camsin 270ast. nokka. Mäntiä on hieman hiottu puristuksia ajatellen. Säädettävä bensapaineen säädin on laitettu ja säädetty 3,0 kiloon. Martelius teki tilauksesta pakosarjan viikossa ja siitä loppuun kaasut poistuvat Supersprintin 530i-535i- putkiston välityksellä. Autossa on myös vapaavirtaussuodatin. Kaiken kukkuraksi kone on vielä säädetty KS- autosäädössä. Koko setti on tehty BMW M-Sportissa. Moottorista mitattiin KS:ssä tasan 200hv/6000kmin, sekä 250Nm/4200kmin. Ajattelinkin vain että olisiko vielä mahdollista saada lisää tehoa/ vääntöä esim. järeämmillä nokilla, jotka nyt ovat vielä melko lievät ja säätämällä kone uudelleen sen mukaan? Tavoitteena olisi päästä n. 220hv, 270-280Nm? Jos jollain on kokemusta niin toivoisin saavani asiantuntevia vastauksia. Muuten, auto on 520i ja mittasin nykyisellään 0-100km/h kiihtyvyydeksi 7,5s eli aika hyvin niinkin painavalle autolle.
viritys asiantuntijat
joku
5643
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
et saa juurikaan lisää vaikka tekisit mitä, tehoa saat, tosin väännöt nousee entistä korkeemmille kierrosluvuille. vääntö kun on lähes suorassa suhteessa tilavuuteen ja on korkeimmillaan kun täytös on suurin.. "ahtaampikin" motti antaa samat väännöt mutta juuri huonon virtauksen vuoksi maksimiväännön kierrosluku tippuu..
nokat(ajoitukset) ja imu-/pakovirtauksien suhde, eikä niinkään kannen reoreettinen virtaus(hv).
Eli ei liikaa asteita pakopuolelle, eikä paljon yli 70% pakovirtauksia.
Tietysti mm.iskunpituus/tilavuus vaikuttaa!
kun nokan ajoituksetkin vaikuttaa lähinnä vääntöalueeseen, samoin iskunpituus, eivät vääntöön.. se kun menee yhtä tilavuuden mukaan.. ei ihan suoraan, mutta aika lähelle.
siis, että imulle asteita lisää(280-290) ja pakopuolelle vähemmän, jolloin saadaan yhdessä oikeiden virtausten(pako/imu)aikaan kohtuullinen ala- ja keskivääntö samalla ylärekisterin tehonlisäyksen kanssa.
Nokka sais olla n.280-290 asteinen. Kai ilmanotto on vedetty paksulla letkulla(min 8cm diam.) patopaine-alueelta? Kannattais ehdottomasti asennuttaa dastekin unichippi esim.st-motorssilla(dynosäädettävä=paras).
Imusarjaa voisi todennäköisesti hieman parannella, sillä se saattaa olla epäsopiva kokonaisuuteen.
Näillä yli 220hv!