Marja-Leena Mikkola

Tutkija Poloinen

Marja-Leena Mikkolan "Menetetty lapsuus - suomalaismiehittäjien vankeudessa 1941-1944" tuli juuri luettua. Rankkaa oli isänmaalliselle lukijalle.

Mikkola on haastatellut Petroskoissa ja ympäri Itä-Karjalaa olleissa keskitysleireissä olleita ihmisiä, jotka olivat tuolloin vielä lapsia.

Yleisen arvion mukaan leireillä kuoli 1941-44 noin 12 000 ihmistä.

Ainakin vuosina 1941-1942 suomalaisilla oli selkeä "kalevalaishenkinen" rotuoppitoiminta meneillään miehitetyssä Itä-Karjalassa. Karjalaiset ja suomensukuiset erotettiin muusta vankiväestöstä, ja venäläisperäisiä kohdeltiin huonoiten. Asia muuttui vasta 1943 Saksan sotamenestyksen käytyä heikommaksi ja Punaisen Ristin moitittua leirioloja.

Kumma kyllä, entiset lapsivangit eivät oppineet kantamaan kaunaa suomalaisia kohtaan. Enimmäkseen sanoivat kohdanneensa mukavia suomalaisia silloin ja nyt. Sanovat kyllä leirijohtajien ja vartijoiden joukossa olleen silkkoja fasistejakin, joilla esikuvat olivat suoraan natseilta.

Yksi ahaa-elämys kirjasta oli, että pedagogiset käsitykset Suomessa ja Neuvostoliitossa erosivat toisistaan - Neuvostoliiton eduksi! Lapset sanoivat leirien suomalaisissa kouluissa ihmetelleensä suomalaisopettajien tapaa jakaa fyysisiä rangaistuksia. Lapsia lyötiin sormille karttakepeillä ja viivottimilla, ja heille annettiin piiskaa tai raippoja paljaalle takapuolelle tai selkään. Rangaistuksen jälkeen piti vielä sanoa suomeksi kiitos.

Neuvostoliiton kouluissa lasten ruumiilliset rangaistukset oli lopetettu kai jo 1930-luvulla, kun taas suomalaisessa koulutusjärjestelmässä ne (preussilaista kurikulttuuria?) säilyivät ainakin 1960-luvulle!

8

2006

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sologdin.

      mihinkään mitä tulipalokommunisti kirjoittaa. Kommunistille "totuus" on sitä mikä edistää maailmanvallankumousta eli bolshevismia, kaikki muu on valhetta.

      "Älä koskaan luota ihmiseen joka joskus on ollut kommunisti!" -Väinö Tanner

      • Perse-Erkki

        Epä-älyllinen tapa välttää asiakeskustelua leimata toinen kommariksi/taistolaiseksi...

        Selitä 12 000 AKS-läisen Suur-Suomiprojektin uhria parhain päin "ei-kommunistisesta" näkökulmastasi. Yritä ainakin.


      • elisant

        Tässäkin tapauksessa toistan jo niin monta kertaa mainitsemani mielipiteen siitä, että lukeminen kannattaa aina. Toinen asia onkin jo se, että uskooko kaikkea lukemaansa vai suodattaako se jokinasteisen tietotajuntasuodattimen läpi hankkien lisätietoa ja erilaisia näkökulmia asiasta. Joka tapauksessa kirjallisuuden tarkoitus on tarjota tietoa ja mielipiteitä, saada ihminen ajattelemaan ja hyvä niin. Mielipiteitään on pystyttävä rakentamaan jatkuvasti.


      • Sologdin.
        Perse-Erkki kirjoitti:

        Epä-älyllinen tapa välttää asiakeskustelua leimata toinen kommariksi/taistolaiseksi...

        Selitä 12 000 AKS-läisen Suur-Suomiprojektin uhria parhain päin "ei-kommunistisesta" näkökulmastasi. Yritä ainakin.

        uskoa kaikki mitä paperille laitetaan? Suomalaisten helmasynti!

        Kommunistit ovat lukemattomin tavoin osoittaneet olevansa sellaisia kuin eo. kirjoituksessani mainitsin. Valehdella voi myös monin tavoin: mm. suoraan totuutta muuttaen, myös vaikenemalla, painottamalla, kertomalla osatotuuksia ja irrottamalla asia yhteyksistään.

        Olet siis sitä mieltä, että minä "leimaan" Marja-Leena Mikkolan kommunistiksi/bolshevikiksi? Että hän ei sitä ole, niinkö?


      • Ivan Ipatov
        Sologdin. kirjoitti:

        uskoa kaikki mitä paperille laitetaan? Suomalaisten helmasynti!

        Kommunistit ovat lukemattomin tavoin osoittaneet olevansa sellaisia kuin eo. kirjoituksessani mainitsin. Valehdella voi myös monin tavoin: mm. suoraan totuutta muuttaen, myös vaikenemalla, painottamalla, kertomalla osatotuuksia ja irrottamalla asia yhteyksistään.

        Olet siis sitä mieltä, että minä "leimaan" Marja-Leena Mikkolan kommunistiksi/bolshevikiksi? Että hän ei sitä ole, niinkö?

        Tiedä vaikka kirjoittaja olisi itse Piru sarvet päässään, mutta hänen kirjansa aihe oli ja on tutustumisen arvoinen. Sisältö ja asia ratkaiskoon mitä olen luetusta mieltä, ei erilaisten "sologdien" lyömät leimat.

        Luenhan minä Sologdininkin tekstiä, vaikka hän ihan selvästi on Fasisti.


    • Kylmää kyytiä

      Mikkolan kirja on tosiaan kiinnostava.

      Korvauksia ei kärsineille lapsille tipu Suomen valtiolta, eikä kukaan ota edes kantaa.

      Marja-Leena Mikkola kirjoittaa kirjassaan Menetetty lapsuus - suomalaismiehittäjien vankeudessa 1941-44 (Tammi, 2004):

      http://www.tammi.fi/kirjat/ISBN/9789513128814/alue/902,914/navi/Aiemmin/navi2/9001

      ”Vuonna 1994 yhdistyksemme kääntyi Suomen silloisen presidentin Martti Ahtisaaren puoleen kirjeellä, jossa muistutimme häntä sodanaikaisista kärsimyksistämme ja pyysimme korvausta menetetystä terveydestä, henkisistä ja aineellisista menetyksistä. Valitettavasti kirje ei aiheuttanut mitään toimenpiteitä Suomen valtion taholta. Käännyimme sittemmin uudella kirjeellä seuraavan presidentin Tarja Halosen puoleen. Tämäkin kirje jäi vaille tuloksia.” (ss. 332-333)

    • Anonyymi

      Millaisia korvauksia NL on maksanut suomalaisille

      • Anonyymi

        Millaisia korvauksia Suomi on maksanut Itä-Karjalan siviileille? Ai ei mitään?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      70
      3905
    2. 47
      3233
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      154
      2979
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      55
      2902
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      75
      2436
    6. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      25
      1954
    7. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      62
      1941
    8. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      153
      1884
    9. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      3
      1777
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      90
      1277
    Aihe